Pomóż ochronić ostatnią chwilę. Przekaż 1% Domowemu Hospicjum Dla Dzieci w Opolu

2015-02-13 1:00

Hospicjum obejmuje opieką dzieci, młodzież i młodych dorosłych, zarówno tych nieuleczalnie chorych jak i tych ze schorzeniami ograniczającymi życie. Jest jedyną taką placówką na Opolszczyźnie.

Opieka prowadzona przez hospicjum jest całkowicie bezpłatna i trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dzieci przyjmowane są do nas ze szpitali, gdy możliwości terapeutyczne się wyczerpały, a medycyna współczesna nie jest w stanie im pomóc mówi dr Abdul Rahim Said – Prezes Fundacji Domowe Hospicjum dla Dzieci i lekarz hospicjum. Kwalifikacje naszego zespołu i sprzęt, jakim dysponujemy, pozwalają nam na specjalistyczną opiekę nad pacjentem w domu.

Nasz zespół tworzy pięć pielęgniarek, trzech wykwalifikowanych lekarzy, rehabilitanci, pracownik socjalny, psycholog i diakon. Opieka paliatywna jest bowiem aktywnym i całościowym podejściem, obejmującym fizyczne, emocjonalne, społeczne i duchowe elementy, jej celem nie jest przedłużanie życia, lecz poprawa jego jakości i wsparcie rodziny dziecka w tych najtrudniejszych chwilach. Obejmuje leczenie nieprzyjemnych, bolesnych objawów, niesienie ulgi i wytchnienia rodzinie, a także opieki w czasie umierania i w okresie żałoby - mówi dr Said.

Kiedy dziecko umiera, towarzyszymy rodzinie, wspieramy ją, zarówno psychicznie, jak i materialnie - mówi Sylwia Sikorska-Stach – pielęgniarka i z-ca kierownika NZOZ. Korzystamy z grup wsparcia oraz pomocy wolontariuszy. Do każdej rodziny podchodzimy indywidualnie, zawsze o każdej porze dnia i nocy mogą się z nami skonsultować. Dzięki temu czują się bezpieczni. Jeśli trzeba natychmiast wsiadamy w samochody i jedziemy, by pomóc. Rodziny mogą prowadzić niemal normalne życie, przede wszystkim wciąż być razem z ukochanym dzieckiem. Są domy, gdzie chorobie towarzyszy bieda.

Gdyby nie było takiej organizacji, nasi podopieczni skazani by byli na powolną śmierć na oddziałach hospicyjnych czy ZOL-owskich dla dorosłych, gdzie dostawia się kilka łóżek dla dzieci. A przecież one chcą być przytulane, pocieszane, potrzebują miłości przez całą dobę. Gdy dorosły zachoruje ciężko, to jest dla rodziny dramat, gdy dotknie to dziecka - świat się kończy.

Dbamy w hospicjum o wszystkie nasze dzieci i ich rodziny – dodaje Anna Zając pracownik socjalny w hospicjum, oprócz typowej pomocy medycznej, zakupu specjalistycznej aparatury, materacy przeciwodleżynowych, sprzętu czy finansowania dożywiania chorych, pomagamy materialnie rodzinie, która wpada w kłopoty finansowe, gdy jedna z osób musi odejść z pracy. Zdarza się, że trzeba kupić żywność dla pozostałych domowników, wyremontować pokój, czy nawet dach walącego się domu. Organizujemy wyjazdy rodzeństwa podopiecznych na kolonie, paczki urodzinowe czy świąteczne. A to wszystko z własnych środków. Źródłem Finansowania podstawowej opieki medycznej jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale przede wszystkim liczymy na sponsorów i ludzi o dobrych sercach.

W czerwcu 2014 roku przy Fundacji Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu powstało Hospicjum Perinatalne. Jego zadaniem jest udzielenie pomocy i wsparcia rodzinom w przypadku rozpoznania u płodu wady letalnej, która jest związana z wystąpieniem u Niego ciężkiego zaburzenia rozwojowego. Za tego typu wady uznaje się zaburzenia rozwojowe prowadzące do samoistnego poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego, przedwczesnego porodu, przedwczesnej śmierci żywo urodzonego dziecka, bez względu na zastosowane leczenie oraz zaburzenia rozwojowe zakwalifikowane do przerwania ciąży zgodnie z obowiązującymi ustawami. Te ostatnie mogą ale nie muszą być letalne. Jednak we wszystkich opisanych powyżej sytuacjach wady pośrednio lub bezpośrednio prowadzą do śmierci płodu, co oznacza, że okazują się letalne. Pomoc medyczna nie jest w tych sytuacjach możliwa. Postawienie diagnozy przebiega na podstawie badania ultrasonograficznego albo przeprowadzonych badań genetycznych.

W chwili pojawienia się diagnozy – rodzice stoją przed wyborem – czy kontynuować ciążę czy ją przerwać. (Dz. U. Nr 17 poz. 78 z poz. Zm.; Ustawa o planowaniu rodziny, ochrona płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży). Niejednokrotnie są to najtrudniejsze chwile w życiu rodziny. Nie jesteśmy w stanie słowami opisać tego, co czują rodzice podejmujący tego typu decyzję dodaje Katarzyna Henzler–Urbaniak – koordynator hospicjum perinatalnego. To, co możemy jednak zrobić, to towarzyszyć w tych ciężkich chwilach.

Fundacja Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu dziękuje wszystkim darczyńcom którzy wspierają hospicjum i przekazali 1% swojego podatku na jego rzecz. Dzięki Waszej ofiarności możemy nieść potrzebną pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom, pomagać ich zatroskanym rodzicom i wspierać osoby pogrążone w żałobie po stracie ukochanego dziecka. Jest to pomoc wyjątkowa i bardzo cenna - konieczna dla potrzebujących - i możliwa dzięki Państwa dobroci.

Jak przekazać 1%?

Fundacja Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu jest Organizacją Pożytku Publicznego. By przekazać na jej rzecz 1% podatku dochodowego, należy w formularzu PIT w punkcie H wpisać numer KRS 0000245423.

Jak można pomóc:

Darowiznę można wpłacać na konto mBank nr: 64 1140 2017 0000 4602 1029 4785
Fundacja Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu
ul. Armii Krajowej 11-13A
45-071 Opole
Jako tytuł wpłaty prosimy podać: „Darowizna na cele statutowe Fundacji DHD"

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają