Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci powstało w 2006 roku. Podopieczni to dzieci i młodzież z ciężkimi i na ogół rzadkimi chorobami, wadami wrodzonymi, a także chore na nowotwory w ostatniej fazie.
- Warto wiedzieć, że byliśmy pierwszym w Polsce hospicjum stacjonarnym – mówi Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. - Ponadto opiekujemy się kilkudziesięcioma ciężko chorymi maluchami w ich domach. Dzięki temu dzieci mogą być w domu, razem z najbliższymi, a opiekunowie przyjeżdżają na wizyty. Otaczamy opieką zarówno chore dzieci, jak i ich rodziców, dziadków czy rodzeństwo.
Hospicjum – poza tym, że roztacza opiekę dziećmi - również pozwala odciążyć rodziców, co zapewnia im w miarę normalne życie. Czasem jest to też umożliwienie rodzicom wyjazdu ze zdrowym dzieckiem na wakacje. Podopieczni pochodzą nie tylko z całego województwa podkarpackiego, ale również z innych regionów Polski.
Trwa rozbudowa
Podkarpackie Hospicjum ma siedzibę w Rzeszowie, przy ulicy Lwowskiej. Obiekt – dzięki wsparciu wielu osób i instytucji – jest dobrze wyposażony. Teraz konieczna stała jednak kolejna rozbudowa, tak by zapewnić odpowiednią opiekę wszystkim potrzebującym dzieciom i wsparcie dla ich rodzinom.
W nowych pomieszczeniach znajdą się kolejne dwa oddziały hospicyjne dla dzieci oraz oddział operacyjny i pooperacyjny wraz z salami rehabilitacyjnymi, gabinetami lekarskimi, itd.
Więcej sprzętu
Będzie też nowy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny - pięć kardiomonitorów, pięć pomp infuzyjnych, komplet kształtek i klocków rehabilitacyjnych oraz dwa komplety sprzętu do ćwiczeń.
- W wyniku rozbudowy powstanie o nowoczesny obiekt spełniający wszelkie wymogi prawne opieki hospicyjnej nad dziećmi – mówi Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. - Będzie to profesjonalna, kompleksowa usługa opieki hospicjum domowego, hospicjum stacjonarnego, rehabilitacji środowiskowej oraz wsparcia dla rodzin. Najmłodsi pacjenci będą mieć dzięki temu zagwarantowane prawo do życia oraz do dobrej śmierci. Ponadto hospicjum roztoczy opiekę psychologiczną i medyczną nad kobietami oczekującymi narodzin niepełnosprawnego czy przewlekle chorego dziecka. Będzie to tzw. hospicjum perinatalne.
Właściwa opieka
Dzięki rozbudowie i doposażeniu hospicjum, skończą się sytuacje – niestety nierzadkie – kiedy to nieuleczalnie chore dzieci trafiają np. na oddziały pediatryczne, neurologii dziecięcej, onkologii dziecięcej – czyli tam, gdzie nie ma opieki fachowej paliatywnej.
Warto dodać, że dzienny koszt opieki nad chorym dzieckiem w przygotowanym do tego hospicjum jest ponad połowę niższy, niż koszt pobytu w szpitalu. W hospicjum jest to 400 złotych, zaś w szpitalu 1000 złotych.
Szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek
Poza rozbudową i zakupem nowego sprzętu, Hospicjum przeszkoli też swoją kadrę oraz zorganizuje serię szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów, wolontariuszy oraz członków rodzin dzieci objętych opieką paliatywną. - Chcemy propagować ideę opieki hospicyjnej w jak najszerszych kręgach społeczeństwa - zapowiada Rafał Ciupiński.
Hospicjum czeka na wpłaty
Całkowita wartość projektu to 16,2 mln zł. Norweska dotacja to 10,1 mln zł, a wkład własny to 6 mln. Fundacja cały czas liczy na wpłaty osób prywatnych, firm oraz na "1 procent" czyli odpisy od podatków. - Tylko w ten sposób będziemy mogli sfinansować wkład własny, niemały przecież – podsumowuje prezes Ciupiński.
Jak przekazać 1%?
Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci z siedzibą w Rzeszowie jest Organizacją Pożytku Publicznego. By przekazać na jej rzecz 1% podatku dochodowego, należy w formularzu PIT w punkcie H wpisać numerze KRS 0000265120.
Darowizny
Fundacja Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci
35-301 Rzeszów, ul. Lwowska 132
Numer rachunku do rozliczeń krajowych: Bank Zachodni WBK S.A. 5 Oddział w Rzeszowie 20 1500 1100 1211 0005 1667 0000
Numer rachunku i BIC Banku Zachodniego WBK S.A. do rozliczeń transgranicznych: PL 23 1500 1100 1211 0005 8839 0000 WBKPPLPP
Tytuł wpłaty : darowizna na cele statutowe