Pies w upał

i

Autor: Shutterstock

Pomóż psu przetrwać upał

2015-07-17 2:00

Nasze psy bardzo źle znoszą upał. Powinniśmy więc w tym okresie szczególnie zadbać o warunki, w jakich pies przebywa i pilnować, by miał stały dostęp do świeżej wody.

Pamiętajmy, że im większy pies, tym więcej wody potrzebuje. Ze względu na utratę minerałów, warto podawać do picia niegazowaną wodę mineralną. Warto zaopatrzyć się też w metalową miskę do wody, bo ona dłużej utrzymuje chłód. Miskę postawmy w miejscu zacienionym, a wodę w niej wymieniajmy kilka razy w ciągu dnia.

Pamiętajmy jednak, że pies to nie człowiek i w żadnym wypadku nie można dodawać do jego wody kostek lodu. W ten sposób bowiem błyskawicznie doprowadzimy do przeziębienia naszego pupila, a nawet do anginy. Możemy jednak zamrozić kawałek pasztetu, twarożku czy kubeczek kefiru i podać psu w formie przynoszącego ulgę smakołyku.

Dbajmy o dietę pupila

Bardzo istotną sprawą jest również zachowanie prawidłowej i zbilansowanej diety – zwłaszcza latem psie posiłki nie mogą być ani zbyt obfite, ani też za tłuste. Psy jedzące w ten sposób staną się przeciążone i leniwe. Postawmy więc na gotową, dobrze zbilansowaną karmę.

Dbasz o zbilansowaną i pełnowartościową dietę swojego pupila? Odwiedź stronę www.dolina-noteci.pl

Unikajmy także, zwłaszcza w czasie upałów, nadmiernego stosowania suplementów oraz przekąsek. Niestety nadmiar smakołyków może być przyczyną nadwagi i otyłości psa. Warto pamiętać, że przekąski mają dużą zawartość tłuszczu i węglowodanów – wysoko atrakcyjnych smakowo. Jeśli je podajemy, powinniśmy uwzględniać ich kaloryczność w bilansowaniu dobowego zapotrzebowania energetycznego psa. A to oznacza, że posiłki powinny być odpowiednio mniejsze. Pamiętajmy też, że pies może stracić w gorące dni apetyt. Nie zmuszajmy go więc do jedzenia, a posiłek przesuńmy na późniejszą, chłodniejszą porę.

Ostrożnie ze spacerami

Wyprowadzając psa na długi spacer (dłuższy niż pół godziny) zabierzmy ze sobą wodę w butelce oraz miskę (lub specjalne poidło butelkowe).
Na dłuższe spacery chodźmy raczej po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem. Najbardziej narażone na poparzenia i udary słoneczne są psy bezwłose i krótkowłose, a więc w ich wypadku wyjścia na pełne słońce powinny być ograniczone do niezbędnego minimum. Nagą skórę trzeba nawilżać i stosować kremy z filtrem.

Pies chłodzi się poprzez ziajanie, nie zostawiajmy go w upale z kagańcem na pysku. W ten sposób zadajemy mu cierpienie. Najgorzej upały znoszą psy ze spłaszczonym pyskiem – Shin Tzu, Buldogi, Pekińczyk. Mają znacznie krótsze tchawice, przez co nie mogą ziać tak „efektywnie", jak psy o normalnej budowie pyska. Efektem jest więc zmniejszone oddawanie ciepła z organizmu, co bardzo utrudnia psiakom życie. Trzeba o nie szczególnie dbać.

Jak ulżyć psu

Psy długowłose warto zaprowadzić do psiego fryzjera i podciąć sierść. W okresie letnim gubią włos, trzeba więc pamiętać o ich codziennym wyczesywaniu i szczotkowaniu. Zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu. Zostawmy otwarte drzwi od łazienki, aby nasz ulubieniec mógł położyć się na chłodnej podłodze z kafelków.

Aby ochłodzić psa w upalny dzień można spryskać go od czasu do czasu wodą ze spryskiwacza lub przykryć go wilgotnym ręcznikiem. Pies nie musi być wystawiony na słońce, aby doznać udaru, wystarczy wysoka temperatura w domu. Jeśli nasz pupil ma przyspieszony oddech, suche, ciemnoczerwone dziąsła i język, podwyższoną temperaturę ciała (41-43 stopnie), biegunkę, słabo wyczuwalny puls, gdy traci orientację, a nawet przytomność, może to oznaczać udar cieplny. Połóżmy wtedy psa w chłodnym miejscu, dajmy mu do picia chłodną wodę i stosujmy zimne kompresy np. z mokrego ręcznika, szczególnie na kark i głowę, poduszki na łapach i pachwiny. Temperaturę psa obniżajmy stopniowo – nie można mu zrobić zimnej kąpieli ani wykonać kompresu z lodem. Nie podawajmy mu żadnych leków, ani nie karmmy go, tylko jak najszybciej zawieźmy do weterynarza.

Pies w podróży

Podczas podróży samochodem trzeba zadbać o częste pojenie pupila. Można zabrać ze sobą butelkę z chłodną wodą (najlepiej niegazowaną mineralną), miskę lub specjalne poidło oraz ręcznik, który zmoczymy i ochłodzimy naszego ulubieńca. Na szybach powinniśmy zamontować specjalne osłony przeciwsłoneczne. Uważajmy z otwieraniem okien w czasie jazdy, gdyż uszy psa są bardzo wrażliwe i podróż może się skończyć chorobą. Co 2-3 godziny zróbmy postój, wyprowadźmy psa na spacer i dajmy mu wodę.

Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy go w samochodzie, nawet z otwartym oknem! Samochód szybko się nagrzewa i chwilę później wewnątrz może być nawet 60-70 stopni. A co jeśli zobaczymy męczące się zwierzę w cudzym aucie? Możemy wybić szybę i wypuścić psa. Jest to typowy stan wyższej konieczności – kiedy trzeba ratować dobro wyższej wartości niż mienie. Zgodnie z przepisami prawa karnego osoba, która dokonuje takiego czynu, nie popełnia przestępstwa. Warto też od razu wezwać na miejsce policję.

Lato - czas na odchudzanie!

Otyłość u psa jest groźna dla jego zdrowia, sprawia też, że zwierzak żyje krócej. Musimy zmienić jego dietę i zmodyfikować sposób odżywiania. Lato jest do tego doskonałym momentem. Możemy po konsultacji z lekarzem weterynarii zmienić psu karmę na mniej kaloryczną i zwiększyć mu dzienną dawkę ruchu. Wyprowadzajmy go na dłuższe spacery i pozwalajmy mu się wybiegać.

Więcej informacji na temat ulubionych smaków naszych czworonożnych przyjaciół znajdziesz na stronie www.dolina-noteci.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają