Modlitwa za zmarłych ma wyjątkową moc.
– Niektórzy potrzebują jej, aby dostąpić oczyszczenia i zostać świętymi – wyjaśnia ks. Marczak. Podkreśla, że jeśli nawet nie pogodziliśmy się ze zmarłym przed śmiercią, to modlitwa może być czymś cenniejszym niż prośby o przebaczenie czy darowanie win dokonane za życia. – W religii chrześcijańskiej nie ma święta zmarłych, bo nie ma kultu śmierci. Kiedy mówimy o świętych, to mówimy o wiecznie żyjących, zbawionych. Przecież sami często czujemy ich obecność, wsparcie i opiekę nad nami – tłumaczy kapłan.
Zobacz: 5 domowych sposobów na czysty nagrobek przed Dniem Wszystkich Świętych
– 1 listopada mamy więc uroczystość Wszystkich Świętych. Śmiało można powiedzieć, że to święto tych, którzy już są w niebie. A następujący po nim 2 listopada, Dzień Zaduszny, jest po to, byśmy mogli pomagać naszym bliskim dostać się do nieba – dodaje.
Czytaj: Pogoda na Wszystkich Świętych: Pochmurno, ale ciepło!
Czytelnicy „Super Expressu” mogą skorzystać ze specjalnych Wypominek, które odbędą się w czasie mszy odprawionej 16 listopada o godz. 12 w kaplicy Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Kawęczyńskiej 49. Wystarczy, że wytną kartę wypominkową umieszczoną w gazecie, wypiszą na niej imiona i nazwiska zmarłych, odmówią specjalną modlitwę za zmarłych, która jest umieszczona na odwrocie, i wyślą kartę na adres redakcji „Super Expressu” z dopiskiem Wypominki. – Zachęcam też Czytelników do udziału w mszy – mówi ks. Marczak.
Można tez zrobić to przez internet!
KLIKNIJ: Zamów modlitwę za zmarłych bliskich!
Modlitwa za zmarłych
Panie, Boże Wszechmogący,
ufając Twemu wielkiemu Miłosierdziu,
zanoszę do Ciebie moją pokorną modlitwę:
wyzwól duszę Twego sługi (Twojej służebnicy)
od wszystkich grzechów i kar za nie.
Niech święci Aniołowie
jak najprędzej zaprowadzą ją
z ciemności do wiekuistego światła,
z karania do wiecznych radości.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
Amen