Balkon

i

Autor: Pixabay.com

Poradnik: Kolorowy i pachnący balkon

2017-05-11 4:00

Chcesz zamienić swój balkon w oazę zieleni? Posadź rośliny, a każdy - duży czy mały - będzie zachwycał urodą. Podpowiadamy, jakie kwiaty wybrać, aby przez całe lato był kolorowy i pięknie kwitnący.

Roślin, które idealnie nadają się do uprawy na balkonie, jest całkiem sporo, ale dobierając je, trzeba przede wszystkim uwzględnić warunki, w jakich będą rosły. Jedne gatunki czują się dobrze w pełnym słońcu, dla innych jest ono zabójcze, wolą cień. Warto też się zastanowić, jakie kompozycje kwiatowe chcemy stworzyć - w kontrastowych barwach czy jednolite? Jeżeli to już ustalimy, możemy zacząć wybierać rośliny.

Na słoneczny

Wybór roślin na nasłoneczniony balkon jest bogaty i urozmaicony. Liderem wśród nich są pelargonie, których jest cała gama odmian - od tych tradycyjnych rabatowych poprzez bluszczolistne po odmiany pachnące. Gorące słońce lubią też werbeny, petunie, surfinie, gazanie, szałwie, lobelie, a także bakopa czy uczep. Południe to dobre miejsce również dla heliotropów, kolorowej portulaki, niepozornej, ale mocno pachnącej maciejki, floksów, dalii i wszelkich ziół.

Na zacieniony

Bardziej ograniczona jest liczba gatunków na stanowiska zacienione. Nie oznacza to jednak, że mają one pozostać puste. W takich miejscach dobrze będą rosły stale kwitnące i bulwiaste begonie, fuksje, hortensje, tytoń, niezapominajki, niecierpki: waleriana i nowogwinejski niecierpek, bluszcz, funkie i żurawki różnego rodzaju. Zacieniony balkon to idealne miejsce również dla iglaków.

Jednoroczne i wieloletnie

Na letnie aranżacje balkonów doskonałe są kwitnące gatunki jednoroczne. Nadają się do obsadzania zarówno skrzynek, doniczek, jak i ampli. Ich dużym atutem jest to, że mogą być wykorzystywane jako samodzielny element kompozycji lub łączone z innymi gatunkami. Rośliny "jednego sezonu" można też zastąpić bylinami. Najlepiej każdą z roślin posadzić do osobnego pojemnika. W miejscu, w którym przez cały dzień świeci słońce, możemy trzymać: zawciąg, aster, żagwin, chaber, goździk, floks, a tam gdzie jest ciemno - miłek, dąbrówkę, zawilec, orlik, serduszkę, ciemiernik czy przylaszczkę.

Długo kwitnące

Przy wyborze kwiatów kierujemy się również długością ich kwitnienia. Prym wiedzie tu pelargonia rabatowa i zwisająca, która zdobi balkon nawet przy listopadowych szarugach. Nie mniej wytrwałe są drobnokwiatowe lobelie i bakopy, a także wdzięczna fuksja. Rekordy bije też aksamitka. Do pierwszych przymrozków wytrzymują niecierpki i wiecznie kwitnące begonie oraz uczep rózgowaty, smagliczka, żeniszek oraz werbena.

Rośliny o ozdobnych liściach

Do pojemników z roślinami zarówno jednorocznymi, jak i bylinami warto sadzić też te, które mają ozdobne liście, np. kocankę, bluszczyk, zielistkę, koleus czy pachnące geranium. Długie pędy i dekoracyjne liście (zielone, srebrne, złociste lub bordowe) będą ciekawym akcentem pośród roślin kwitnących.

Jak łączyć kwiaty

Aby kwitnące rośliny prezentowały się efektownie w skrzynkach, należy je umiejętnie połączyć. Rośliny możemy rozmieszczać w skrzynkach na różne sposoby:

l jeden gatunek roślin o różnej barwie kwiatów w całej skrzynce, np. surfinie wielko- i drobnokwiatowe albo pelargonie bluszczolistne lub werbeny;

l różne gatunki o zróżnicowanym pokroju, ale barwie kwiatów w jednej tonacji.

Dobierając rośliny do skrzynek, kierujemy się ich barwą (np. niebieską, czerwoną i żółtą łagodzi się akcentami bieli), wielkością i pokrojem (wysoka, zwisająca, kilka mniejszych).

Takie same kryteria stosujemy przy sadzeniu kwiatów w wiszących pojemnikach. Aby uzyskać jak najlepszy efekt dekoracyjny, rośliny zwisające (lobelia, surfinia, kaskadia, bakopa) sadzimy wokół brzegu kosza, natomiast w środku trochę wyższe (aksamitki, petunie, niecierpki).

Pamiętaj!

Zawsze z tyłu umieszczamy kwiaty wysokie, przed nimi niskie, a z przodu i po bokach skrzynki sadzimy te zwisające.

Ważne!

Pojemnik powinien mieć co najmniej 18 cm szerokości i podobną głębokość.

Jak sadzić

Naczelną zasadą "balkonowego" ogrodnictwa jest to, że ziemia w skrzynkach powinna być co roku wymieniana na nową. W zeszłorocznej mogą znajdować się szkodniki i zarodniki chorób grzybowych.

l Dno skrzynek (powinno mieć dziurki), wypełniamy ok. 1-cm warstwą drenażu (żwirek, keramzyt, kamyki), pozwoli to ujść nadmiarowi wody z doniczki. Drenaż poprawia też warunki powietrzne w części podziemnej rośliny, dzięki czemu ładniej kwitnie i się rozrasta.

l Wsypujemy warstwę ziemi uniwersalnej (ma odpowiedni odczyn pH wynoszący około 6,5), która nadaje się dla większości roślin balkonowych.

l Rośliny wyjmujemy delikatnie z doniczek, w których rosły, i umieszczamy w nowych pojemnikach. Obsypujemy ziemią, lekko ją ugniatamy i obficie podlewamy.

Uwaga!

Do 80 cm skrzynki sadzimy nie więcej niż trzy sadzonki roślin mocno się rozrastających. Mniejszych roślin możemy w takiej samej skrzynce umieścić więcej - nawet do sześciu sztuk.

Nakarm i daj pić

Rośliny balkonowe z racji obfitego kwitnienia są bardzo żarłoczne i ciągle trzeba im dostarczać nowych substancji pokarmowych. Zasilamy je więc nawozem, ale nie wcześniej niż po trzech tygodniach po posadzeniu, by nie przenawozić roślin (nowa ziemia jest bogata w składniki odżywcze).

Nie można też zapominać o podstawowym zabiegu, jakim jest podlewanie. Przy słonecznej pogodzie podlewamy nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Do czynności pielęgnacyjnych należy również usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Jeśli pozwolimy roślinie na zawiązywanie nasion, spowoduje to jej osłabienie, zwłaszcza gdy jej nie dokarmiamy.

ZOBACZ: Nawet 500 zł mandatu za grilla w niedozwolonym miejscu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają