Poradnik Super Expressu: Jak wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny

2013-11-20 3:20

Chcesz dostać zasiłek pielęgnacyjny? Musisz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia i dołączyć do niego wymaganą dokumentację.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. lat, pod warunkiem że ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia.

Pilnuj terminów

Żeby dostać zasiłek, wniosek o ustalenie prawa do tego świadczenia musisz złożyć w ciągu trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Tylko wówczas zasiłek będzie ci przysługiwał, począwszy od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Gdy przekroczysz termin trzech miesięcy, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego będzie ci przysługiwało dopiero od miesiąca złożenia wniosku wraz z dokumentacją. Decyzję o przyznaniu zasiłku powinieneś dostać w ciągu 30 dni od złożenia kompletu dokumentów.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony. Jednak gdy wydano ci orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na czas określony, prawo do zasiłku też będzie ustalone na czas określony. Będziesz mógł go pobierać do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Gdy orzeczenie wydane zostało na czas określony, możesz starać się o uzyskania kolejnego orzeczenia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Poradnik Super Expressu: rekompensata od operatora sieci

Jakie dokumenty

W celu otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego w związku z niepełnosprawnością konieczne jest złożenie wniosku oraz następujących dokumentów:
* orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności (lub orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy lub orzeczenie ZUS o zaliczeniu do II grupy inwalidzkiej)
* oryginał lub kserokopia orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub orzeczenie ZUS o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej);
* oświadczenie dotyczące formy wypłacania świadczeń.

Kiedy nie dostaniesz zasiłku

W określonych sytuacjach zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
* gdy przebywasz w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, np. w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym;
* gdy pobierasz dodatek pielęgnacyjny do swojej emerytury lub renty;
* jeśli członkowi twojej rodziny za granicą przysługuje świadczenie na pokrycie wydatków związanych z opieką nad tobą;
* gdy upływa termin ważności orzeczenia przyznanego na czas określony i nie uzyskałeś kolejnego orzeczenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają