Od 1 stycznia 2014 roku zmieniły się zasady gwarantujące kobietom w razie nieuzbierania odpowiedniej sumy składek wypłatę emerytury w kwocie minimalnej.
To była konieczność wynikająca z podwyższenia i zrównania dla obu płci wieku emerytalnego. Od 1 stycznia 2013 roku stopniowo, aż do osiągnięcia 67 lat, wydłużany jest bowiem wiek, w którym można przejść na emeryturę. Ten wiek jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn, natomiast staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) uprawniający do przyznania świadczenia w najniższej wysokości nie został zrównany. Po zrównaniu wieku dla obu płci trzeba było także zrównać, czyli wydłużyć dla kobiet staż ubezpieczeniowy wymagany do przyznania minimalnej emerytury.
Gdy masz za mało składek
Wysokość nowej emerytury zależy od wielkości wpłaconych składek i przewidywanego dalszego średniego trwania życia. Zasada jest prosta - im więcej zgromadzisz składek i im dłużej będziesz pracowała, tym twoje świadczenie będzie wyższe. Może się jednak tak zdarzyć, że byłaś zatrudniona tylko na część etatu albo otrzymywałaś najniższe wynagrodzenie lub przez jakiś czas pracowałaś na czarno. Wówczas kapitał zgromadzony na twoim koncie emerytalnym może okazać się niewystarczający, by otrzymać emeryturę w minimalnej wysokości. Tylko do końca 2013 roku, mimo że nie uzbierałaś wymaganej kwoty składek, przysługiwało ci świadczenie w minimalnej wysokości, gdy osiągnęłaś odpowiedni wiek i udowodniłaś wymagany staż ubezpieczeniowy (czyli okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).
Zobacz też: Poradnik Super Expressu: Jak przygotować pełnomocnictwo
Dłużej w pracy
Od początku 2014 roku to się zmieniło. Kobiety, które nie odłożyły odpowiedniej kwoty składek, będą musiały dłużej pracować, by mieć zagwarantowane prawo do wypłaty emerytury w minimalnej wysokości. Wymagany do tego staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) jest podwyższany stopniowo, poczynając od 1 stycznia 2014 roku. Jednak proces ten przebiega szybciej w porównaniu z wydłużaniem wieku emerytalnego, który jest podwyższany co kwartał o miesiąc. Staż ubezpieczeniowy dla kobiet jest podnoszony o rok co dwa lata, by docelowo w 2022 roku wynieść tyle samo co u mężczyzn, czyli 25 lat. I tak:
* 21 lat - od 1 stycznia 2014 r.
* 22 lata - od 1 stycznia 2016 r.
* 23 lata - od 1 stycznia 2018 r.
* 24 lata - od 1 stycznia 2020 r.
* 25 lat - od 1 stycznia 2022 r.
Jeśli spełnisz warunki dotyczące stażu, a z wyliczeń będzie wynikało, że twoje świadczenie jest niższe niż minimalna emerytura obowiązująca w danym roku, ZUS automatycznie podwyższy je do najniższej stawki. Jeśli natomiast będziesz miała za krótki staż, by państwo zagwarantowało ci minimalną emeryturę, dostaniesz tylko tyle, ile składek uzbierałaś.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail