Poradnik „Super Expressu”. Płać mniej za ogrzewanie

2013-10-02 4:00

Rachunki za ogrzewanie pochłaniają lwią część naszego budżetu. Nieważne bowiem, czy ogrzewamy gazem, prądem, czy też korzystamy z sieci miejskiej, koszty utrzymania w domu odpowiedniej temperatury z roku na rok są coraz wyższe. Dzięki umiejętnemu korzystaniu z ciepła można je znacząco obniżyć.

Co zrobić, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie: 
1. Przykręcaj temperaturę

Nie rób z domu sauny i dostosuj temperaturę do pomieszczeń. Nie ma potrzeby, aby temperatura w całym mieszkaniu była jednakowa. Optymalna temperatura pomieszczeń w ciągu dnia to 20–21 st. C, w nocy zaś wystarczy tylko 18 st. Jednak w łazience powinna być o kilka stopni wyższa, ok. 23. 
Uwaga! Obniżenie temperatury tylko o 1 st. C to rachunki niższe o 10 proc.
Przykręcaj zawory na noc, podczas gotowania lub gdy wychodzisz do pracy. Jednak nie obniżaj temperatury zbyt mocno, gdyż może to spowodować wystudzenie i zawilgocenie mieszkania. 
Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, nie zapomnij o obniżeniu temperatury ogrzewania, ale nie wyłączaj całkowicie grzejników, ponieważ przy ponownym uruchomieniu pobór ciepła będzie dużo większy.

2. Nie zasłaniaj grzejników

Zasłonięte meblami czy grubymi, długimi kotarami lub wręcz zabudowane utrudniają oddawanie ciepłego powietrza. W ten sposób tracimy nawet 
20 proc. ciepła. Zabudowa, zasłony czy meble utrudniają oddawanie ciepłego powietrza. Podobny skutek dają zamontowane na grzejnikach suszarki. Większość ciepła zostanie zużyta na odparowanie wody z ubrań, a tym samym mniej „pójdzie” na ogrzanie pomieszczenia.
Pamiętajmy również o odkurzaniu grzejników, warstwa kurzu mocno blokuje oddawanie ciepła.

PRZECZYTAJ: Uwaga! Obniżamy rachunki! Poradnik SE

3. Zamontuj ekrany

Zasłoń grzejniki od strony zewnętrznej, czyli za kaloryferem. Zamontuj ekran z folii aluminiowej pomiędzy ścianą a grzejnikiem. Będzie odbijał ciepło w stronę pokoju, co pozwoli na zaoszczędzenie ok. 4 proc. kosztów ogrzewania. 
Jeśli grzejnik nie znajduje się pod parapetem, warto zainstalować nad nim półkę. Dzięki temu powietrze powędruje na środek pokoju zamiast pod sufit, gdzie się oziębi.

2. Wietrz efektywnie

Nie zostawiaj uchylonych lufcików lub okien na długo. Pomieszczenia należy wietrzyć krótko, ale intensywnie. Okna trzeba otworzyć w kilku pomieszczeniach naraz, co umożliwi szybką wymianę powietrza. Na kilka minut przed wietrzeniem należy przykręcić zawory grzejników. Nagłe oziębienie pomieszczenia sprawia bowiem, że grzejnik zaczyna pracować intensywniej, niepotrzebnie zwiększając zużycie ciepła. Grzejnik należy ponownie włączyć dopiero 5 minut po zamknięciu okna. 
Zamykaj drzwi i okna na klatce schodowej i w piwnicy. Długotrwałe wietrzenie prowadzi do wychłodzenia budynku, a tym samym i twojego mieszkania.

4. Zadbaj o okna i drzwi

Przed zimą sprawdź jakość uszczelek w oknach i drzwiach. Uszczelnij, jeśli tego wymagają. Zrób to jak najszybciej, gdyż uszczelek nie należy przyklejać w czasie mrozów. Pamiętaj, że nawet przez niewielkie szpary ucieka ok. 30 proc. ciepła.

5. Wykorzystaj darmową energię

Zimą w ciągu dnia, gdy świeci słońce, odsłaniaj zasłony i żaluzje. Wpadające do wnętrza domu promienie słoneczne ogrzeją dodatkowo pomieszczenie. Natomiast na noc warto okna zasłonić. Będzie to kolejna bariera, która pomoże zmniejszyć straty ciepła. Należy jednak pamiętać, aby nie zasłaniać grzejnika, bo ogrzewana będzie przestrzeń pomiędzy zasłoną a oknem zamiast całego pomieszczenia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Płać mniejsze rachunki za telefon i Internet

Płacimy fortunę za ogrzewanie

Marcin Siebiedziński (30 l.), Sztabin (woj. podlaskie):
– Wspólnie z rodzicami i starszym bratem prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne. To duży dom, więc szukanie możliwości obniżenia rachunków za ogrzewanie jest dla nas bardzo ważne. Początkowo ogrzewaliśmy dom elektrycznie, ale gdy cena prądu wzrosła, przeszliśmy na ogrzewanie olejowe. Ten sposób także szybko przestał być opłacalny, więc pomyśleliśmy o gazie. Na razie jednak zdecydowaliśmy się na opalanie domu drewnem – na Podlasiu ten materiał wydaje się nam najtańszy i najbardziej efektywny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają