Uwaga! Obniżamy rachunki! Poradnik SE

2013-09-30 4:05

Comiesięczne opłaty za prąd i gaz przyprawiają cię o ból głowy? Są sposoby na niższe rachunki!

Wyłączaj z gniazdka wieżę, telewizor, radio czy komputer

Pobierają energię nawet wtedy, gdy są w stanie czuwania (pali się czerwona lampka) - np. telewizor niewyłączony z kontaktu zużywa ok. 52 kWh, co kosztuje cię rocznie ok. 25 zł.

Naucz się oszczędnie korzystać z AGD

Lodówka - optymalna temperatura chłodziarki to 5-7 st. C, a zamrażarki -18 st. C. Nie otwieraj często drzwi lodówki. Czyść uszczelki w drzwiach, a uszkodzone wymieniaj na nowe. Nie zastawiaj kratek wentylacyjnych lodówki. Regularnie ją rozmrażaj!

Pralka - pierz w możliwie najniższych temperaturach. Zapełniaj bęben w całości. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to aż o 35 proc. więcej zużytej energii. Pierz krótko. Stosuj programy ekologiczne i oszczędnościowe.

Kuchenka elektryczna - najbardziej energooszczędna jest płyta indukcyjna, dalej ceramiczna, a żeliwna pobiera najwięcej prądu. Przykrywanie garnków zmniejsza zużycie prądu od 15 proc. do 50 proc. Gotuj w małej ilości wody. Na kilka minut przed końcem gotowania należy wyłączyć kuchenkę, wykorzystując już dostarczoną energię cieplną. Podczas pieczenia nie otwieraj piekarnika, bo zużycie energii wzrasta wtedy o 10 proc. Korzystaj z piekarnika z termoobiegiem.

Oświetlaj z głową

Używaj żarówek odpowiednich do rodzaju pomieszczenia - silniejszych do łazienki, słabszych do sypialni. Miejsca, w których spędzasz najwięcej czasu, np. salon, oświetlaj żarówkami energooszczędnymi. Tam, gdzie przebywasz krótko, np. w przedpokoju, wystarczą żarówki tradycyjne. Lepiej wkręcić jedną żarówkę 100W niż np. dwie 60W. Jedna setka da tyle samo światła, a zużyje o 20 proc. mniej energii. Wychodząc na chwilę z pomieszczenia, które oświetlają żarówki energooszczędne, nie wyłączaj światła. Minimalny czas, jaki powinien upłynąć między wyłączeniem a ponownym włączeniem takiej żarówki, to 1-2 minuty.

Kupuj energooszczędne urządzenia

Są droższe niż standardowe, ale o wiele tańsze w eksploatacji. Zamiana starych urządzeń na nowe pozwoli zaoszczędzić do 45 proc. kosztów energii. Sprzęt oznaczony literą A, A+ lub A++ oznacza najniższe zużycie energii, G - najwyższe.

Zmień taryfę na nocną

Jeśli w nocy zużywasz co najmniej 20 proc. swojego całodobowego zapotrzebowania na prąd, zmień taryfę na nocną. Wtedy za prąd zużyty od 22 do 6 rano będziesz płacił mniej. Zmiana taryfy zazwyczaj jest bezpłatna.

Oszczędzaj gaz, gotując

- Warto kupić garnki z wielowarstwowym dnem. Ugotujesz w nich szybciej i taniej, a potrawa dłużej będzie ciepła.

- Stawiając, nie podkręcaj za mocno płomienia (płomień nie może obejmować ścian naczynia).

- Gotuj pod przykryciem.

- Regularnie czyść palniki. Zanieczyszczone zużywają więcej gazu.

- Do czajnika nie wlewaj więcej wody, niż ci akurat potrzeba. Usuwaj z niego regularnie kamień.

- Kupując kuchenkę, sprawdź zgodność dysz z rodzajem gazu.

Oszczędzaj gaz, zmywając

- Jeśli używasz gazu do podgrzewania wody i masz przepływowy ogrzewacz wody starego typu (ze świeczką), pomyśl o jego wymianie na urządzenie z zapłonem elektronicznym.

- Nie myj naczyń pod bieżącą wodą.

Oszczędzaj w łazience

- Jeśli masz stary piecyk ze świecą, zawsze ją gaś.

- Bierz prysznic zamiast kąpieli.

- Wymień baterie dwukranowe na jednouchwytowe - pozwalają zaoszczędzić 25-40 proc. ciepłej wody.

Małgorzata Klukowska (26 l.), Sztabin (woj. podlaskie):

- Staram się żyć oszczędnie, ale nie widzę sposobu, aby obniżyć swoje rachunki za prąd, wodę czy gaz. Wśród dostawców nie ma konkurencji, a ja po prostu nie mam wyboru i muszę zgodzić się na ceny narzucone odgórnie. Co najwyżej mogę gasić światło w pomieszczeniach, w których akurat nie przebywam, i zakręcać wodę podczas mycia zębów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają