Poradnik Super Expressu. Sprawdź, co ci się należy od NFZ

2015-08-11 4:00

Każdy z nas korzysta ze służby zdrowia. Regularnie płacimy składki zdrowotne, ale nie zawsze wiemy, jakie świadczenia nam przysługują, i często niepotrzebnie wydajemy pieniądze na wizyty u prywatnych specjalistów.

Sprawdź, co ci się należy z Narodowego Funduszu Zdrowia

Jeśli jesteś ubezpieczony w NFZ, to ty i twoja rodzina, zgłoszona przez ciebie do ubezpieczenia, możecie korzystać z wielu świadczeń opieki zdrowotnej. Udzielają je zarówno placówki publiczne, niepubliczne, osoby wykonujące zawód medyczny czy grupową praktykę lekarską lub grupową praktykę pielęgniarek i położnych, jeżeli zawarli umowę z NFZ.

Podział świadczeń

Świadczenia zdrowotne to m.in. badania i porady lekarskie, leczenie, rehabilitacja lecznicza, opieka nad kobietą ciężarną i dzieckiem, badania diagnostyczne, pielęgnacja chorych i niepełnosprawnych oraz opieka nad nimi, profilaktyka, orzekanie o zdrowiu oraz czynności techniczne z zakresu protetyki i ortodoncji.

Świadczenia zdrowotne rzeczowe: leki, wyroby medyczne, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze związane z procesem leczenia.

Świadczenia towarzyszące, np. zakwaterowanie i wyżywienie w szpitalu lub innej placówce medycznej, usługi transportu sanitarnego.

W zdecydowanej większości przypadków leczenie jest bezpłatne. NFZ nie finansuje świadczeń, które nie znajdują się w wykazach świadczeń gwarantowanych określonych przez ministra zdrowia. Możesz ponieść koszty, wykupując zlecone przez lekarza leki, środki pomocnicze, dopłacając do zakwaterowania i wyżywienia w sanatorium, a także przy niektórych usługach transportu sanitarnego.

Leczenie ambulatoryjne i pobyt w szpitalu

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wybierasz sobie lekarza, pielęgniarkę i położną. Świadczenia są udzielane w gabinecie lub przychodni, ale też w uzasadnionych przypadkach, w domu, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Poza tymi godzinami oraz w dni świąteczne i wolne od pracy przysługuje ci nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Lekarz POZ udzieli ci porad w leczeniu schorzeń, zleci diagnostykę laboratoryjną, EKG, RTG, USG, a także spirometrię, gastroskopię i kolonoskopię.

Świadczenia lekarza POZ obejmują też profilaktykę chorób, szczepienia ochronne, kierowanie do poradni specjalistycznych, na leczenie szpitalne, rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe. Jeśli będzie ci potrzebny, lekarz zleci transport sanitarny i wskaże, kto ma cię przewieźć. Wystawi też zlecenie dla pielęgniarki POZ.

Lekarze specjaliści udzielą ci pomocy w poradni lub w domu. Gdy nagle zachorujesz, należy ci się świadczenie w dniu zgłoszenia, nawet bez skierowania.

Gdy nie jest możliwe leczenie w warunkach ambulatoryjnych, możesz być skierowany na bezpłatne leczenie szpitalne w dowolnej placówce na terenie całego kraju.

Pobyt w uzdrowisku

Gdy otrzymałeś skierowanie na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym, masz zagwarantowane bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, zabiegi i leki. Musisz tylko zapłacić za dojazd. W przypadku pobytu w sanatorium pokrywasz część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Przysługują ci nie mniej niż trzy zabiegi fizykalne dziennie przez sześć dni zabiegowych w tygodniu, opieka lekarska i pielęgniarska, kontrolne badania oraz dietetyczne posiłki.

Rehabilitacja lecznicza

Jeśli wymagasz rehabilitacji lub zabiegów fizjoterapeutycznych po przebyciu choroby lub urazu, NFZ sfinansuje ci do pięciu zabiegów dziennie w dziesięciodniowym cyklu terapeutycznym. W przypadku gdy nie możesz dotrzeć do placówki ambulatoryjnej, korzystasz z zabiegów w domu. Przysługuje ci do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywane do pięciu zabiegów dziennie. Jest też możliwość zabiegów rehabilitacji leczniczej - ogólnoustrojowej, wzroku, słuchu, mowy, kardiologicznej, pulmonologicznej i dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, w ośrodku lub oddziale dziennym. Czas jej trwania zależy od rodzaju schorzenia. Gdy ze względu na kontynuację leczenia wymagasz kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki medycznej, możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych.

Pielęgnacja chorych i niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą od NFZ uzyskać dofinansowanie lub całkowitą refundację takich przedmiotów jak: protezy, kule, gorsety, pieluchy, sprzęt stomijny czy aparaty słuchowe. Niektóre artykuły raz na miesiąc, inne raz w roku lub co kilka lat. Konieczne jest zlecenie od lekarza, które musisz potwierdzić we właściwym oddziale NFZ. W przypadku pieluchomajtek przysługuje ci 60 sztuk miesięcznie, a w zależności od rodzaju schorzenia możesz je otrzymać bezpłatnie lub dopłacić 30 proc. ich ceny.

Jeśli jesteś osobą przewlekle chorą przebywającą w domu, niewymagającą hospitalizacji, należy ci się pielęgniarska opieka długoterminowa. Pielęgniarka powinna przychodzić przynajmniej cztery razy w tygodniu.

Opieka stomatologiczna

Za darmo masz raz w roku badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badanie kontrolne i usunięcie kamienia oraz leczenie kanałowe zębów jednokanałowych, zdjęcie rentgenowskie, znieczulenie miejscowe i usunięcie zęba.

Plomby chemoutwardzalne dentysta założy ci tylko w przednich zębach, od jedynki do trójki, pozostałe wypełni amalgamatem. W przypadku bólu zęba świadczenie gwarantowane powinno być udzielone w dniu zgłoszenia.

Przysługuje ci też leczenie protetyczne z zastosowaniem protez akrylowych w szczęce i żuchwie raz na pięć lat oraz prawo do bezpłatnej naprawy protezy raz na dwa lata. Dzieciom należy się więcej - plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia, w tym lakowanie zębów. Do 12. roku życia przysługuje bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają