Osoba potrzebująca pomocy może zwrócić się o nią bezpośrednio do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub też za pośrednictwem stowarzyszenia kombatanckiego.
*Doraźna pomoc pieniężna może być przeznaczona na dofinansowanie kosztów leczenia (wraz z leczeniem sanatoryjnym i rehabilitacyjnym itp., opieki pielęgnacyjnej, zakupu sprzętu ortopedycznego, środków pomocniczych czy na wsparcie w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych (kradzież, pożar, klęska żywiołowa lub inne).
* Okresowa pomoc pieniężna może zostać przyznana kombatantom na okres nieprzekraczający 6 miesięcy. Warunkiem jest uzyskiwanie dochodu na osobę w gospodarstwie domowym osoby wnioskującej nieprzekraczającego najniższej emerytury (obecnie 831,15 zł).
Przeczytaj: Jak nie płacić mandatów - poradnik dla kierowców + taryfikator mandatów
Mogą być potrzebne dodatkowe zaświadczenia. Osoba, która stara się o dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego, środków pomocniczych czy odpłatnego leczenia operacyjnego itp. powinna dołączyć imienną fakturę VAT za zakupiony sprzęt (wykonaną usługę).
Natomiast osoba ubiegająca się o dofinansowanie planowanego zakupu, odpłatnego leczenia itp. powinna załączyć kosztorys oraz zlecenie lekarskie bądź zaświadczenie lekarskie wskazujące na konieczność zaopatrzenia lub podjęcia leczenia.
Co we wniosku
* prośba kombatanta o udzielenie pomocy
* kserokopia zaświadczenia o uprawnieniach kombatanckich lub o uprawnieniach wdowy lub wdowca po kombatancie,
* kserokopia dowodu osobistego,
* dokumenty zawierające aktualne informacje na temat stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i materialnej osoby zwracającej się o pomoc - np. odcinek renty lub emerytury, wyciąg z rachunku bankowego, wypisy ze szpitala (karty szpitalne), zaświadczenie lekarskie zaświadczenie z urzędu gminy o stratach poniesionych w wyniku klęski żywiołowej, pożaru itp. bądź inne dokumenty potwierdzające zdarzenie lub trudną sytuację).