Wielki Piątek. Czego nie można jest w ŚCISŁY POST? Kogo on obowiązuje?

2016-03-23 12:40

Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w roku liturgicznym, w którym katolików obowiązuje post ścisły. W dniu tym, który jest drugim dniem Triduum Paschalnego wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. To szczególny czas zadumy i skupienia, wyciszenia. Wierni gromadzą się w kościołach na liturgii i adoracji krzyża. Kogo obowiązuje post ścisły w Wielki Piątek, co można jeść w Wielki Piątek, a czego nie?

Wielki Piątek to dzień, w którym katolicy zobowiązani są zachować post ścisły. Czym jest post ścisły? Post ścisły to rodzaj poświęcenia i pokuty, który ma pomóc wiernym w przygotowaniu się do Niedzieli Wielkanocnej. Post ścisły ma charakter jakościowy i ilościowy. Jakościowy, czyli nie można w tym dniu jeść pokarmów mięsnych, a ilościowy oznacza, że katolicy mogą spożyć tylko trzy posiłki w czasie całego dnia. W tym tylko jeden posiłek może być zjedzony do syta. Jednak nie wszyscy są zobowiązani na post ścisły w Wielki Piątek. Obowiązek zachowania postu ścisłego obejmuje katolików między 18 a 60 rokiem życia. Młodzież od 14 do 18 roku życia jest zobowiązana jedynie do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, czyli tak jak w każdy normalny piątek.

W Wielki Piątek wierni zbierają się w kościołach, by adorować krzyż. Biorą udział w liturgii Wielkiego Piątku i Drogach Krzyżowych. Wielki Piątek to dzień szczególnej pokuty, reflekcji i zadumy.

Zobacz: Kardiolog znalazł przyczynę śmierci Jezusa. Mesjaszowi pękło serce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają