Post ścisły w Wielki Piątek. Kto jest zwolniony z poszczenia?

2015-03-10 19:11

Wielki Piątek to dla katolików najbardziej postny dzień w roku. Co i w jakich ilościach można jeść w Wielki Piątek? Kto jest zwolniony z poszczenia i co właściwie oznacza post ścisły? Podpowiadamy!

Post oznacza powstrzymanie się od jedzenia w ogóle, ograniczenie ilości pożywienia lub całkowite wykluczenie z diety niektórych pokarmów. Dla katolików jest rodzajem pokuty i ofiary. Wierni poszczą szczególnie w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W te dni obowiązuje tzw. post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od spożywania mięsa oraz ograniczeniu posiłków. Post ścisły obowiązuje wszystkie osoby pełnoletnie, które nie rozpoczęły jeszcze 60. roku życia (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia do końca życia). Zasady ścisłego postu mogą się nieco różnić w zależności od państwa. Decyzją Episkopatu Polski, w naszym kraju post ścisły w Wielki Piątek oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych.

Kto jest zwolniony z poszczenia?

Z postu zwolnione są osoby chore, których dieta wymaga spożywania konkretnych produktów (np. mięsnych) w określonych ilościach oraz wierni, których nie obejmuje granica wieku. Takie osoby otrzymują tzw. dyspensę i powinny podjąć inne formy pokuty.

Zobacz: Rekolekcje wielkopostne przez internet ONLINE

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają