Postaw na dobry zawód

i

Autor: W. Brytania

Podnoś swoje kompetencje zawodowe! Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły?

2015-06-08 4:00

Obecne czasy są dla pracowników trudne. Trzeba się bardzo natrudzić, by dostać pracę, zwłaszcza tę nieźle płatną. Dlatego warto się kształcić i wciąż podnosić swoje kompetencje zawodowe.

Często się zastanawiamy, co ze sobą zrobić po szkole średniej lub po maturze - iść na studia? Do pracy? Lepiej się dalej kształcić, a tryb zaoczny pozwoli na połączenie nauki i zarobkowania. Wybór szkoły policealnej może też być rozsądniejszy i bardziej opłacalny niż pójście na studnia. Szkoły policealne dają szansę podniesienia swoich kwalifikacji i tym samym wyróżnienia się na rynku pracy lub uzupełnienia wykształcenia osobom, które już pracują w zawodzie. Także tym, którzy swoją edukację zakończyli 10, 20, a nawet 30 lat temu. Oni także powinni się kształcić, by nie wypaść z rynku pracy.

Matura niepotrzebna

Szkoła policealna trwa krócej niż studia, a po jej ukończeniu mamy już określony zawód, np. technika rachunkowości czy administracji. Rekrutacja do szkół policealnych jest bardzo łatwa, wystarczy mieć tylko świadectwo ukończenia liceum (nie jest potrzebna zdana matura). Szkoła policealna daje wykształcenie średnie, ale nie zamyka drogi do podjęcia studiów dla tych, którzy zechcą uzupełnić swoje wykształcenie.

Osoby studiujące i poważnie zastanawiające się nad zmianą swoich planów zawodowych i ścieżki kariery, mogą zastanowić się nad połączeniem studiów i szkoły policealnej (np. w trybie zaocznym). Ciekawym rozwiązaniem może być również wybranie kierunku, który rozwinie zainteresowania np. fotografia czy produkcja telewizyjna.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły

- jak długo istnieje,

- jak kształci - procent zdawalności egzaminów zawodowych. Dobre szkoły mogą się pochwalić prawie 100-proc. wynikiem,

- jaką ma opinię wśród nauczycieli i słuchaczy,

- jak jest wyposażona - czy ma własne, w pełni wyposażone np. sale kosmetyczne, informatyczne wraz z oprogramowaniem. Warto odwiedzić taką szkołę podczas np. drzwi otwartych, zapoznać się z ofertą podczas targów edukacyjnych lub po prostu przejść się do sekretariatu, porozmawiać z pracownikami i słuchaczami,

- czy podpisuje ze słuchaczami umowy - czy gwarantuje stałe czesne, nie pobieranie opłat za wydawanie dokumentów itp.,

- w jakich systemach kształci -dzienny, wieczorowy, zaoczny,

- czy szkoła organizuje dla słuchaczy praktyki zawodowe - czy ma podpisane umowy np. z zakładami kosmetycznymi, fryzjerskimi,

- czy organizuje dodatkowe zajęcia - bezpłatne warsztaty, kursy lub dodatkowe szkolenia zakończone otrzymaniem certyfikatów, zajęcia sportowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają