Postaw na jakość – jedz wieprzowinę! Zobacz PRZEPIS NA ROLADKĘ WIEPRZOWĄ!

2015-03-12 1:00

Świnia towarzyszy nam od 15 tys. lat, a prekursorem tego gatunku był dzik.

Dzisiejsza świnia nie przypomina swego pierwowzoru. Rośnie szybciej, liczniej się rozmnaża. Zawartość tłuszczu w mięsie wieprzowym nie przekracza 2 proc. Innymi słowy przez tysiące lat doprowadziliśmy do tego, że z dzika otrzymaliśmy zwierzę, którego mięso pozyskiwane jest w miarę szybko i tanio.

Komputer w chlewni

Obecnie preferowany system żywienia zwierząt to ad libitum, czyli do woli. Zadaniem komputera w chlewni jest takie dozowanie paszy by w korycie zawsze było jej pod dostatkiem, ale by również za długo nie leżała, bo zwietrzeje i będzie niesmaczna. Pasza musi być dokładnie zbilansowana, zawierać wszystkie niezbędne do życia białka, witaminy mikro- i makroelementy. Ponadto ma być smaczna.

Dodatki hormonalne czy inne „przyspieszacze" są niedopuszczalne i karalne. Komputery regulujące wilgotność i temperaturę, badające poziom CO2 i innych szkodliwych gazów nie są wcale rzadkością w chlewniach. Wszystko po to, by świnia jak najlepiej się czuła i szybciej rosła.

Bez stresu i bakterii

Dobry rzeźnik wie, że zestresowane zwierzę daje niskiej jakości mięso. Przykładem może być tutaj PSE czyli wada mięsa powstała na skutek stresu zwierzęcia. Mięso jest wówczas miękkie i cieknące a po obróbce termicznej twarde i suche. Badania genetyczne doprowadziły do zlokalizowania genu powodującego tą wadę, a hodowcy poprzez selekcję wyeliminowali go z populacji. Zakłady mięsne znacząco poprawiły warunki transportu i przetrzymywania zwierząt obniżając przez to ich stres. Wszystkie te zabiegi doprowadziły do sytuacji, że PSE to zjawisko występujące sporadycznie.

Każdy element tuszy wieprzowej jest szczegółowo badany w zakładzie mięsnym przez niezależną Inspekcję Weterynaryjną. Dopiero wtedy mięso można poddać dalszym procesom technologicznym. Czas ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ świeże mięso musi jak najszybciej dotrzeć do klienta. Oczywiście przedsiębiorcy robią wszystko, by ten czas wydłużyć. Stosuje się coraz bardziej ulepszone technologicznie opakowania.

Wszystko po to, by ograniczyć do minimum rozwój mikroflory i przedłużyć trwałość produktu. Najważniejszym jednak czynnikiem jest stale poprawiający się stan higieniczny. Wiadomo, że im czystsze mięso tym dłuższa jego trwałość na półce sklepowej. Mięso nie może wyjechać z zakładu inaczej, jak tylko w specjalnie do tego przystosowanych samochodach chłodniach. W końcowej fazie towar wreszcie trafia na specjalną ladę chłodniczą. Wszystko to po to, by klient, który kupił pięknie wyglądający kotlet, był zadowolony.

Na podst. artykułu dr. inż. Dariusza Lisiaka, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Odział Poznań

Pełna wersja artykułu dostępna na stronie www.polsus.pl

Przepis na roladę z polędwiczki

Składniki:

Sposób przygotowania:

Polędwiczkę rozbijamy na duży prostokąt. Posypujemy solą i pieprzem. Do uduszonego na patelni szpinaku dodajemy ser typu lazur. Tak przygotowanym nadzieniem smarujemy polędwiczkę do wysokości 2/3 i zawijamy w rulon. Roladę owijamy szczelnie folią aluminiową i wkładamy do piekarnika nagrzanego
do temperatury 180ºC na około 1 godzinę. Pozostałe nadzienie łączymy ze śmietaną. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, miksujemy i podajemy jako sos do rolady.

 

 

Zdrowe i smaczne mięso

prof. zw. dr hab. n. med., dr h.c. mult. Piotr Książek, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Proste czynności związane z utrzymaniem zwierząt oraz bardziej zaawansowane badania naukowe prowadzą do zadowolenia klienta z towaru oraz zapewniają wysokie walory smakowe i estetyczne. Wieprzowina powinna być chuda, krucha, soczysta oraz posiadać odpowiednią ilość wartości odżywczych. Stanowi bazę wielu witamin, mikro- i makroelementów niezbędnych w naszej diecie. Rozwój nauki i technologii przyczynił się do powstawania zdrowszej i bezpiecznej wieprzowiny, która stanowibardzo ważny element diety.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki