Główną zaletą mięsa wieprzowego jest to, że dostarcza nam wysokojakościowego białka. Badania naukowe wskazują na wieprzowinę jako na mięso o najwyższej koncentracji tego składnika. W surowym kotlecie schabowym możemy spodziewać się go ponad 22 proc. Jest to białko doskonałej jakości, ponieważ zawiera duże ilości aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie jest wstanie wytworzyć. Są to lizyna, aminokwasy siarkowe oraz tryptofan. W przypadku wieprzowiny wskaźnik jakości odżywczej (INQ) dla białek wynosi ponad 1 co oznacza, że energii i białka jest w nim dokładnie tyle ile potrzebuje ludzki organizm.
Dobra energia
Do życia potrzebujemy energii, czyli tłuszczu dobrej jakości. Dzięki pracy hodowlanej zmniejszono kaloryczność wieprzowiny o 20 proc. i poprawiono jakość tłuszczu na bardziej pożądaną. Poprzez odpowiednie żywienie zwierząt zmieniony został bilans kwasów tłuszczowych w wieprzowinie. Tłuszcz zawarty w mięsie wieprzowym nie należy do produktów, które trzeba eliminować z diety. Przykładem jest tłuszcz, który znajdziemy w polędwiczce oraz w szynce. W ponad połowie swojej zawartości jest on nienasycony, co sprawia że korzystnie wpływa na nasz organizm.
Cenne źródło witamin
Wieprzowina jest cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K. Badania dowodzą, iż zawartość wit. E jest dwa razy większa niż dotychczas sądzono. Wieprzowina to ponadto źródło wit. z grupy B . Z najbardziej znanych można wymienić tu B1 , której wieprzowina posiada więcej niż wszystkie pozostałe gatunki mięs. Jej brak powoduje między innymi chorobę „beri-beri". Należy zwrócić tu koniecznie uwagę, na wit. B12 wstępującą tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. W wieprzowinie jest jej szczególnie dużo. Jej brak prowadzi do upośledzenia wzrostu tkanek (choroba Addisona – Biermera).
Kopalnia minerałów
Jeszcze kilkanaście lat temu w świecie panowało przekonanie, że zawarte w szpinaku żelazo ma ogromne znaczenie dla zdrowia i kondycji człowieka. Po latach okazało się, że to tylko częściowo prawda. Żelazo rzeczywiście jest konieczne do wytwarzania krwi w naszym organizmie, ale w szpinaku jest go niewiele, a jego przyswajalność jest bardzo niska. Dużo żelaza znajduje się za to w mięsie czerwonym m.in. w wieprzowinie i jest ono bardzo dobrze przyswajalne. Podobnie rzecz się ma z cynkiem. Ten potrzebny do życia pierwiastek, jest znacznie lepiej przyswajalny z produktów pochodzenia zwierzęcego.
Na podstawie artykułu dr. inż. Dariusza Lisiaka, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno - Spożywczego, Oddział Poznań
Pełna wersja artykułu dostępna na stronie www.polsus.pl
Przepis na schab parzony
Składniki:
- 1 kg schabu bez kości,
Zalewa:
- 2 litry wody,
- 8-10 ząbków czosnku,
- 2 łyżki mielonego czarnego pieprzu,
- 2 łyżki majonezu,
- 2-3 liście laurowe,
- 1/3 szklanki soli.
Sposób przygotowania: Mieszamy wszystkie składniki zalewy w zimnej wodzie i zalewamy nią mięso. Schab musi być całkowicie zanurzony. Stawiamy garnek na wolnym ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy schab na bardzo wolnym ogniu przez około 10 minut. Zdejmujemy garnek z ognia i czekamy, aż całość wystygnie, po czym powtarzamy czynność. Mięso musi wystygnąć w zalewie, dopiero później można je wyjąć. Świetnie nadaje się na kanapki.
Wieprzowina to same zalety
prof. zw. dr hab. n. med., dr h.c. mult. Piotr Książek, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Główną zaletą wieprzowiny jest to, że dostarcza nam wysokojakościowego białka. Poprzez odpowiednie żywienie zwierząt zmianie uległ bilans kwasów tłuszczowych, zwiększył się udział dobroczynnych kwasów nienasyconych, a zmniejszył szkodliwych - nasyconych. Jednakże największym zaskoczeniem niewątpliwie jest fakt, że w wieprzowinie jest mniej cholesterolu niż w drobiu. Warto zaznaczyć, iż mięso czerwone to najlepsza baza żelaza w naturze, a bulion przyrządzony na wieprzowinie to istny koktajl witaminowy.