Zarząd Transportu Miejskiego stawia wiaty przystankowe, ale nie tam gdzie trzeba. W ostatnim miesiącu stanęło 70 nowoczesnych przezroczystych wiat na obrzeżach miasta, tymczasem w samym centrum Warszawy ciągle ich brakuje. A tam są najbardziej potrzebne.
Wiaty przystankowe przydają się zwłaszcza w zimie, bo chronią przed przejmującym wiatrem, lodowatym deszczem lub śniegiem. Można też na chwilę przysiąść lub postawić torbę z zakupami. Monika Wielgos (27 l.) przez 15 minut marzła, stojąc na przystanku "519" przy Dworcu Centralnym. - Nie ma tu ani ławki, ani wiaty. A przystanek jest pośrodku wielkiej otwartej przestrzeni, po której hula lodowaty wiatr - skarży się zziębnięta dziewczyna. - Zimno mi i nie mam, gdzie się schować. Wieje po nogach. Powinna stanąć tu wiata albo chociaż ławki - dodaje.
ZTM chwali się, że postawił w listopadzie 70 wiat, ale najwyraźniej zapomniał o centrum miasta. Wiat brakuje tam, gdzie gdzie przewijają się setki pasażerów. Na przykład na placu Bankowym (przystanek E-2, 171 i 522), na placu Teatralnym, na placu Krasińskich i na Wiejskiej. Za to nowe wiaty zagościły na dalekim Wawrze na przystanku PKP Anin, gdzie korzysta z nich zaledwie kilka osób. I gdzie tu logika?
- Nie na każdym przystanku moż-na postawić wiatę przystankową, czasami jest po prostu za wąsko - mówi Igor Krajnow (30 l.), rzecznik ZTM. - Tak jest na przykład na wysepkach przystankowych przy pl. Bankowym i przy Dworcu Centralnym - twierdzi.
A co z innymi miejscami? - Na placu Teatralnym nie ma obecnie wiaty, gdyż z naszych obserwacji wynika, że więcej osób na nim wysiada z autobusu, niż na nim wsiada. Nie wykluczamy jednak, że wiata pojawi się tam w przyszłym roku - mówi rzecznik. Natomiast na pl. Krasińskich pojawi się specjalna wiata wyłoniona w konkursie Biura Architektury Miasta.
Jak widać, warszawiacy jeszcze sobie pomarzną na przystankach. Jeśli uważasz, że gdzieś koniecznie powinna stanąć wiata, sam zadzwoń do ZTM-u i im to powiedz.
Napisz do dyrektora
Jeżeli uważasz, że gdzieś koniecznie potrzebna jest wiata przystankowa, zadzwoń lub napisz: Leszek Ruta (51 l.), dyrektor ZTM, ul. Senatorska 37, 00-099 Warszawa, tel. 022 827 06 64, poczta elektroniczna: [email protected]