Ofiarą dokuczania czy wyśmiewania przez rówieśników stają się dzieci, które niczym charakterystycznym nie wyróżniają się w grupie. Dokuczają rówieśnicy, starsi, młodsi, i chłopcy, i dziewczynki. Ani wyniki w nauce, ani zasobność portfela nie różnicują środowiska na ofiary i sprawców. Agresja może dotyczyć każdego dziecka i jest procesem, który należy zdecydowanie przerwać.
Świadkowie są kluczowymi osobami w powstrzymywaniu zjawiska przemocy, ponieważ to oni w największym stopniu mogą wpłynąć na zmianę sytuacji. A na przemoc należy reagować zawsze, reagować stanowczo! Nie bądźmy więc bierni, reagujmy! Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele zależy od nich i ich reakcji na przemoc, która przytrafia się im lub ich rówieśnikom - że swoją postawą mogą powiedzieć „STOP przemocy"!, To, jak postąpią w zetknięciu z agresywnymi zachowaniami, ma ogromne znaczenie dla przeciwdziałania takim negatywnym zjawiskom.
Należy być stanowczym i zdecydowanym, zaznaczyć sprzeciw wobec agresji. Powiedzenie krótko i zrozumiale choć dobitnie i głośno: „Dość tego!", „Łamiesz zasady!", „Zabraniam!", „Stop!", często przynosi skutek oraz przerywa agresję. To właśnie rówieśnicy – koleżanki i koledzy mogą pokazać swój brak zgody na zachowania agresywne w swoim środowisku, to jest ważne i może być skuteczne. Dzieci i młodzież mogą także skorzystać z bezpłatnej interwencyjnej linii telefonicznej Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, można zgłaszać przypadki agresji w szkole oraz uzyskać pomoc i wsparcie.
Więcej informacji na: www.brpd.gov.pl