Powiedzmy STOP szkolnej agresji!

2018-03-10 1:00

O przemocy w  szkołach nadal słyszymy bardzo często. Nie można przyglądać się temu bezczynnie, dlatego Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przygotował kampanię społeczną „Powiedzmy STOP szkolnej agresji".

Ofiarą dokuczania czy wyśmiewania przez rówieśników stają się dzieci, które niczym charakterystycznym nie wyróżniają się w grupie. Dokuczają rówieśnicy, starsi, młodsi, i chłopcy, i dziewczynki. Ani wyniki w nauce, ani zasobność portfela nie różnicują środowiska na ofiary i sprawców. Agresja może dotyczyć każdego dziecka i jest procesem, który należy zdecydowanie przerwać.

Świadkowie są kluczowymi osobami w powstrzymywaniu zjawiska przemocy, ponieważ to oni w największym stopniu mogą wpłynąć na zmianę sytuacji. A na przemoc należy reagować zawsze, reagować stanowczo! Nie bądźmy więc bierni, reagujmy! Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele zależy od nich i ich reakcji na przemoc, która przytrafia się im lub ich rówieśnikom - że swoją postawą mogą powiedzieć „STOP przemocy"!, To, jak postąpią w zetknięciu z agresywnymi zachowaniami, ma ogromne znaczenie dla przeciwdziałania takim negatywnym zjawiskom.

Należy być stanowczym i zdecydowanym, zaznaczyć sprzeciw wobec agresji. Powiedzenie krótko i zrozumiale choć dobitnie i głośno: „Dość tego!", „Łamiesz zasady!", „Zabraniam!", „Stop!", często przynosi skutek oraz przerywa agresję. To właśnie rówieśnicy – koleżanki i koledzy mogą pokazać swój brak zgody na zachowania agresywne w swoim środowisku, to jest ważne i może być skuteczne. Dzieci i młodzież mogą także skorzystać z bezpłatnej interwencyjnej linii telefonicznej Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, można zgłaszać przypadki agresji w szkole oraz uzyskać pomoc i wsparcie.

Więcej informacji na: www.brpd.gov.pl

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają