Powódź, województwo małopolskie: Kraków jest już bezpieczny

2010-05-20 13:21

Poziom największych rzek Małopolski systematycznie się obniża. W dwóch gminach odwołano już alarmy powodziowe, a w 13 odwołano pogotowie przeciwpowodziowe. W Krakowie Wisła opadła na tyle, że prawdopodobnie otwarty zostanie most Dębnicki. Trudna sytuacja panuje jeszcze w gminie Szczucin i Szczurowa.

Poziom wody w Wiśle w Krakowie obniża się. Obecnie wodowskaz w Bielanach wskazuje 792 cm, o 272 cm powyżej stanu alarmowego. Naprawiano wyrwę w wałach wiślanych przy ul. Zakole, zabezpieczono pęknięcie w wałach przy ul. Wioślarskiej i zabezpieczono obsunięty wał w Tyńcu.

Most Wandy jest już otwarty w obu kierunkach. Częściowo przywrócono komunikację w Płaszowie. Zamknięty jest ruch na moście Dębnickim (autobusy jeżdżą objazdem: od ronda Grunwaldzkiego przez ul. Monte Cassino, Zielińskiego, most Zwierzyniecki, Salwator, Kościuszki). Zamknięty jest stopień wodny w Dąbiu, most Nowohucki, ulice Nowohucka, Portowców i Ofiar Dąbia. Aleja Pokoju jest przejezdna, ruch komunikacji miejskiej odbywa się tam normalnie.

Nadal trudna sytuacja jest w gminie Szczucin, gdzie został skierowany helikopter. Trudne  warunki panują również w gminie Szczurowa. W miejscowości Wola Przemykowska  ewakuowano w nocy ok. 400 osób.

Wszystkie szlaki kolejowe w Małopolsce są przejezdne. Na drogach krajowych utrudnienia występują w dwóch miejscach:

- zamknięta DK 79 w m. Ławy (powiat nowotarski)

- zamknięta DK 79 w m. Koszyce (powiat proszowicki)

W chwili obecnej w całej Małopolsce bez prądu pozostaje 4640 odbiorców. W wielu miejscach województwa uaktywniły się osuwiska. Najpoważniejsze straty związane z osuwiskami zanotowano w powiatach wadowickim, brzeskim i nowosądeckim. Trudna sytuacja jest w Lanckoronie. Tam z powodu osunięć ziemi zagrożonych jest kilkadziesiąt domów. 

Z powodu zalania ujęć wody i uszkodzonych wodociągów woda jest dostarczana beczkowozami i w butelkach w gminach Gdów, Wierzchosławice, Koszyce, Zator, Jordanów, Siepraw, Bobowa, Bochnia.

Do tej pory w Małopolsce ewakuowano ok. 3 tysięcy osób. Mieszkańcom pomagało 5462 strażaków PSP i OSP oraz 542 żołnierzy.

Ze względu na długo utrzymujący się wysoki stan wód na rzekach i potokach województwa małopolskiego nastąpiły liczne przesiąki w obwałowaniach oraz w śluzach wałowych na terenie całego województwa. Są one na bieżąco zabezpieczane workami z piaskiem.

W wyniku podtopienia spowodowanego przerwaniem wału w dalszym ciągu nie działa przepompownia melioracyjna w Jawiszowicach. Ze względu na przerwanie prawego wału rzeki Uszwicy została wyłączona pompownia w Natkowie i Woli Rogowskiej.

Uszkodzenia, lub przerwania wałów wystąpiły w 13 miejscach:

- Rzeka Uszwica w miejsc. Szczurowa Gmina Szczurowa powiat brzeski

- Rzeka Uszwica w rejonie pompowni Kwików Gmina Szczurowa powiat brzeski

- Rzeka Stradomka w miejsc. Łapanów Gmina Łapanów powiat bocheński

- Rzeka Skawinka w miejsc. Radziszów Gmina Skawina powiat krakowski

- Potok Dankówka w miejsc. Jawiszowice Gmina Brzeszcze powiat oświęcimski

- Rzeka Upust w miejsc. Zabrnie Gmina Szczucin powiat dąbrowski

- Rzeka Ulga w miejsc. Rzezawa Gmina Rzezawa powiat bocheński

- Potok Zygodówka w miejsc. Woźniki Gmina Tomice powiat wadowicki

- Rzeka Wisła w miejsc. Piotrowice Gmina Koszyce powiat proszowicki

- Potok Breńka w miejsc. Podborze Gmina Olesno powiat dąbrowski

- Rzeka Wisła w miejsc. Kraków – Nowa Huta w rejonie ul. Na Zakolu – uszkodzony wał kanału portowego,Wojewódzka Baza Przeciwpowodziowa została podtopiona.

- Rzeka Wisła w miejsc. Kłokoczyn Gmina Czernichów powiat krakowski – duża wyrwa w korpusie lewego wału wielkości około 30 m na 2,5 m

- Rzeka Wisła w miejsc. Kopanka Gmina Skawina powiat krakowski – pęknięcie korpusu prawego wału wzdłuż osi na długości około 30 m.

 

Kontynuowane będą prace związane z likwidacją uszkodzeń wałów na rzece Wisła i Uszwica. Monitorowane i doraźnie uszczelniane będą wały Wisły w Krakowie w okolicy ulic Nowohuckiej, Saskiej, Płaszowskiej, Księcia Józefa, Wielkanocnej, Klasztornej oraz Oś Lesisko.

W powiecie dąbrowskim (miejscowości Szczucin, i Gręboszów) w związku z utrzymującym się wysokim poziomem wody zostaną  skoncentrowane największe siły i środki. Monitorowane i doraźnie uszczelniane będą wały w powiecie krakowskim głównie w okolicach Czernichowa, Skawiny.

Kontynuowane są działania związane z uszczelnianiem wałów i pompowaniem wody w powiatach: brzeskim (w gminie Szczurowa), w powiecie proszowickim (w miejscowościach Witów, Przemyków, Sokołowice, Koszyce) oraz w powiecie wadowickim (w gminie Spytkowice). Nadal prowadzone będzie pompowanie wody z rozlewiska w Podolszu w powiecie oświęcimskim zapobiegające zatopieniu oczyszczalni ścieków.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają