POZNAJ sześć źródeł energii odnawialnej

2014-11-21 1:00

Kim jest Prosument? Jak pokazały badania zrealizowane przez Fundację Banku Ochrony Środowi­ska, aż 98 proc. Polaków nie zna odpowiedzi na to pytanie. Przywykliśmy do kupowania energii, a przecież możemy ją na sześć sposobów produkować sami. W inwestycji i staniu się prosumentem, czyli obywatelem produkującym, konsumującym i sprzedającym energię, pomoże dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  

Co to są odnawialne źródła energii (OZE)? Badania zlecone przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pokazały, że aż dwie trzecie Polaków tego nie wie. Tym, którzy wiedzą, kojarzy się to głównie z energią wiatrową lub słoneczną. A przecież, istnieje sześć rozwiązań z zakresu zielonej energii, do których w ramach programu „Prosument", otrzymamy dofinansowanie z NFOŚiGW. Są to: kolektory słoneczne do podgrzania wody użytkowej, panele fotowoltaiczne lub przydomowa elektrownia wiatrowa produkujące energię elektryczną, źródła ciepła opalane biomasą lub pompa ciepła zastosowane w systemie grzewczym. Dodatkową możliwością dla prosumenta jest mikrokogeneracja, łącząca produkcję energii cieplnej i elektrycznej.

Wybierz OZE

Co roku w Polsce wydaje się ponad 70 tys. pozwoleń na budowę domów jedno- i wielorodzinnych. Jednak wciąż stosunkowo niewielu z inwestorów decyduje się na wykorzystanie w nich energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań. – Przeprowadzone przez Fundację BOŚ w ramach projektu „Postaw na słońce" badania wyraźnie pokazały, że przeciętny Kowalski ma np. problem z odróżnieniem kolektorów słonecznych od modułów fotowoltaicznych. Podczas, gdy pierwsze przekształcają energię słoneczną w ciepło, te drugie przekształcają ją w energię elektryczną – tłumaczy Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog i wiceprezes Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

Można uzyskać środki finansowe na mikroinstalacje OZE nawet do 100 % kosztów kwalifikowanych, w tym wysokość dotacji, w zależności od instalacji, może wynieść do 20% lub 40% dofinansowania. Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać takie środki, można dowiedzieć się zaglądając na portal www.nfosigw.gov.pl, w części dot. programu PROSUMENT. Beneficjentami programu mogązostaćosoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki samo-rządu terytorialnego lub ich związki. – dodaje Barbara Lewicka-Kłoszewska.

OZE to oszczędności

Z wyliczeń przygotowanych przez Ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe, które zdecyduje się na mikroinstalację fotowoltaiczną mogłoby obniżyć rachunek za energię z 2475 zł (rocznie) do 275 zł*. Warto zatem być Prosumentem. Jak to zrobić? Szczegóły na stronie www.postawnaslonce.pl.

*„Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja Banku Ochrony Środowiska"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki