Ile wody na pracownika
Jakie ilości Ci przysługują? Przepisy prawa tego dokładnie nie określają, ale powinny to być ilości, które zaspokajają potrzeby pracownika podczas całego dnia pracy. A te mogą być różne, bo osoba pracująca fizycznie ma większe zapotrzebowanie na napoje chłodzące niż pracownik biurowy. W niektórych firmach jest to określone w regulaminie pracy.
Napoje mają być dostępne przez cały czas wykonywania pracy, tak by pracownik mógł zaspokoić pragnienie.
Przeczytaj koniecznie: PRACA W UPAŁY: Ile wody przysługuje pracownikowi, czy pracodawca ma obowiązek skrócić czas pracy
Bulelka czy dystrybutor
Przepisy nie określają też, w jaki sposób pracodawca ma dostarczać zimne napoje. Jeśli praca jest wykonywana poza siedzibą firmy, do obowiązków szefa należy zapewnienie pracownikom stałego dostępu do butelek z wodą mineralną lub innymi napojami chłodzącymi.
Dodatkowo pracownikom wykonującym prace na otwartej przestrzeni, przy których mogą się pobrudzić, a nie mają dostępu do wody bieżącej, firma ma obowiązek dostarczyć do mycia około 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika. Natomiast pracownicy biurowi najczęściej mają do dyspozycji dystrybutor z wodą źródlaną lub mineralną. Może też być inne rozwiązanie - pracodawca wydaje pracownikom napoje w miarę potrzeb albo w wyznaczonym terminie (np. raz w miesiącu).
Ich ilość powinna być wystarczająca do zaspokojenia potrzeb pracownika aż do czasu, kiedy ma zostać wydana kolejna porcja napojów.
Uwaga! Pracodawca nie może nie wydawać podwładnym napojów i w zamian wypłacać im za to pieniądze.