Obchody zaplanowane są na dwa dni. 9 kwietnia ma odbyć się wyjazd rodzin do Smoleńska. Jego szczegóły nie są jeszcze dokładnie znane i mają być przygotowane do początku marca. Wiadomo jedynie, że rodziny w towarzystwie Pierwszej Damy Anny Komorowskiej (59 l.), między 3 a 4 rano wylecą na miejsce katastrofy, a wrócą dopiero wieczorem.
Przeczytaj koniecznie: Beata Gosiewska: Teoria o zamachu jest sensowa. Zamachem jest wprowadzenie pilota w błąd
Natomiast uroczystości 10 kwietnia rozpoczną się o godz. 7.20 na płycie wojskowego lotniska Okęcie, skąd w swój ostatni lot wystartował prezydencki Tu-154. Tutaj bliscy ofiar, bez udziału państwowych oficjeli, błysku fleszy i kamer, chcą się spotkać na mszy św. i czuwać aż do 8.41, kiedy doszło do tragedii. Później planowane są już oficjalne uroczystości na warszawskich Powązkach z udziałem m.in. Bronisława Komorowskiego (59 l.), a o godz. 18 msza żałobna w Katedrze Warszawskiej i kolacja z prezydentem.
Jednak część rodzin smoleńskich nie zamierza brać udziału w uroczystościach. Największe emocje budzi wieczorne spotkanie w Belwederze. - Nie pojawię się nigdzie, gdzie pojawi się prezydent czy premier. Ci ludzie nie zadbali o bezpieczeństwo głowy państwa i naszych rodzin. Ponoszą przez to odpowiedzialność za katastrofę. Nie usiądę z nimi przy jednym stole - tłumaczy Beata Gosiewska (41 l.), wdowa po Przemysławie Gosiewskim.
Na obchody rocznicowe do Warszawy nie wybiera się też Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu (+50 l.). - Będę tego dnia przy grobie męża na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Nie interesują mnie państwowe uroczystości.
Jak ustalił "SE", w poniedziałek rodziny ofiar mają spotkać się z abp. Kazimierzem Nyczem (61 l.), aby skonsultować sposób religijnego uczczenia rocznicy 10 kwietnia.
Patrz też: Gosiewska: Władza usiłuje zamazać katastrofę. Ofiary są dla niej niebezpieczne
Plan obchodów
9 kwietnia
Uroczystości w Smoleńsku
Wylot rodzin między 3 a 4 rano z prezydentową Anną Komorowską
10 kwietnia
Godz. 7.20 msza św. na płycie lotniska wojskowego Okęcie
Około 9.30 przejazd autokarami na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie są już zgromadzeni przedstawiciele najwyższych władz państwowych
Godz. 10.00 - uroczystości państwowe pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
Przemówienie Prezydenta RP
Przemówienie przedstawiciela rodzin
Około godz. 18 msza św. żałobna w Katedrze Warszawskiej z udziałem rodzin, władz państwowych oraz korpusu dyplomatycznego
Wieczorne spotkanie/kolacja dla rodzin z Parą Prezydencką w Belwederze.