Prezydent podpisał nową USTAWĘ O SZKOLNICTWIE WYŻSZYM – studencie zapłacisz za drugi kierunek studiów

2011-04-05 13:26

Prezydent Bronisław Komorowski złożył podpis pod zmianami w szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nowelizacją ustaw: Prawo o szkolnictwie wyższym i stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki studenci będą musieli płacić za drugi kierunek studiów. Poza tym ograniczono tzw. wieloetatowość, a na stanowiskach z podległością służbową nie będą mogły być zatrudniane osoby, których łączy pokrewieństwo czy powinowactwo. Uczelnie będą miały prawo same tworzyć nowe kierunki studiów.

Rewolucyjną reformę szkolnictwa wyższego najbardziej odczują sami studenci, którzy chcą się kształcić na więcej niż jednym kierunku studiów. Już od 1 października 2011 roku drugi kierunek studiów będzie płatny. Z opłaty będą zwolnieni tylko najzdolniejsi studenci.

Nowelizacja zakłada też ograniczenie tzw. wieloetatowości. Co to oznacza? Wykładowcy zatrudnieni na uczelniach publicznych będą mogli pracować na etacie tylko w jeszcze jednej placówce naukowej lub akademickiej. Będą musieli uzyskać zgodę rektora.

Przeczytaj koniecznie: Barbara Kudrycka o REFORMIE SZKOLNICTWA: Każdy student jest dla nas ważny

Poza tym zmiany w ustawie mają ograniczyć neopotyzm na uczelniach. Na stanowiskach podległych sobie służbowo nie będą mogły być zatrudniane osoby, które łączy pokrewieństwo lub powinowactwo (więź prawa łącząca jednego małżonka z rodziną drugiego).

Uczelnie będą też mogły tworzyć nowe kierunki i programy studiów zgodnie z wprowadzonymi tzw. Krajowymi Ramami Kwalifikacji. Najlepsze wydziały będą mogły uzyskać na pięć lat. status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących, co wiąże się z większymi dotacjami.

Rewolucja dotknie też KADRĘ UCZELNI. Od nowego roku akademickiego przestaje istnieć stanowisko DOCENTA. Jeśli w ciągu 8 lat adiunkt lub asystent nie uzyskają wyższego stopnia naukowego zostaną zdegradowani.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają