PRIMA APRILIS 1.04.2013 - SKĄD wziął się ZWYCZAJ oszukiwania i robienia żartów. GDZIE OBCHODZONE Prima Aprilis

2013-04-01 14:56

Co roku 1 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis. Prima Aprilis 1.04.2012 przypada w Niedzielę Palmową. Skąd wziął się zwyczaj robienia żartów, oszukiwania? Od kiedy Prima Aprilis jest obchodzone w Polsce? W których krajach na świecie obchodzony jest dzień Prima Aprilis?

Po łacinie Prima Aprilis oznacza dosłownie 1 kwietnia. Prima Aprilis to dzień, w którym według zwyczaju robi się żarty, celowo wprowadza się kogoś w błąd, oszukuje. Prima Aprilis jest obchodzony w wielu krajach na świecie m.in w Wielkiej Brytanii (jako Dzień Głupców), Australii, Francji (Dzień kwietniowej ryby), Portugalii (Dzień kłamstwa), Rosji (Dzień Śmiechu), na Litwie (Dzień kłamcy).

Odpowiednikiem Prima Aprilis w krajach hiszpańskojęzycznych jest katolickie święto Dzień Niewiniątek, obchodzone 28 marca.

Prima Aprilis - skąd wziął się zwyczaj

Nie do końca wiadomo skąd wziął się zwyczaj obchodów Prima Aprilis. Prawdopodobnie zaczął być popularny już w średniowieczu. Przypuszcza się, że  prima aprilis zaczął być obchodzony 1 kwietnia początkowo we Francji. W 1564 roku król Karol IX, zreformował kalendarz zmieniając pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia, i z innych obowiązujących dat w tym czasie w różnych regionach kraju, na 1 stycznia.

Przed wiekami chrześcijanie, nie mogąc się pogodzić z kolejnym pogańskim świętem, zaczęli wiązać Prima Aprilis z Judaszem Iskariotą, który zdradził Jezusa. Miał się urodzić właśnie 1 kwietnia i dlatego dzień  kojarzył się z kłamstwem, obłudą, fałszem i nieprawdą.

Zwyczaj Prima Aprilis Obyczaj dotarł do Polski z Europy Zachodniej przez Niemcy w epoce nowożytnej w XVI wieku. W XVII zaczął być  obchodzony w podobnej formie, w jakiej występuje do dzisiaj.

Od początku istnienia Prima Aprilis 1 kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu dowcipów i śmianiu się z naiwnych ludzi. Obecnie 1 kwietnia obchodzimy jako dzień radosny, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd.

Prima Aprilis jest bardzo często wykorzystywany w mediach - w telewizji, radiu, prasie i w internecie - by przekazywać odbiorcom nieprawdziwe informacje.



Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają