Na początku maturzyści mieli przeczytać uważnie teksty i odpowiedzieć na pytania z nimi związane własnymi słowami. Do przeczytania był tekst Juliana Krzyżanowskiego "Trylogia" - powieść o wieku XVII i „Król mrówek”. Prywatna mitologia, Aleksandra Kaczorowskiego.
Na jaki temat trzeba było napisać wypracowanie?
Do wyboru były dwa. Pierwszy opierał się na trzeciej części Dziadów Adama Mickiewicza: "Czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu III części Dziadów, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury."
Drugi temat był oparty na "Improwizacji" Adama Zagajewskiego, gdzie należało zinterpretować podany utwór - postawić tezę interpretacyjną i uzasadnić ją.
Oba wypracowania miały liczyć co najmniej 250 słów.
Publikacja arkuszy do próbnego egzaminu ma pomóc uczniom w przygotowaniu się do matur w czasie, gdy w szkołach nie odbywają się lekcje w formie tradycyjnej. Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
"Zadania można rozwiązać w dowolnym czasie; ważne, żeby trzymać się limitu czasu na stronie tytułowej. Próba: jest dobrowolna, daje uczniowi możliwość sprawdzenia się, NIE JEST na ocenę!" - przypomina CKE na Twitterze.