Egzamin

i

Autor: Pxfuel List kieleckich radnych do wojewody i kuratora oświaty. Apelują w sprawie matur

Matura 2020 polski. Matura to bzdura? Dostali stare arkusze! CKE tłumaczy ZAPIS RELACJI

2020-04-02 18:00

Matura próbna 2020 polski. Za nami pierwszy dzień zmagań uczniów z maturą próbną 2020. 2 kwietnia o godzinie 9 CKE opublikowała arkusze z języka polskiego. Uczniowie mieli 170 minut na rozwiązanie testów. Na SE.pl znajdziecie relację na żywo z matury próbnej 2020. Trzymamy kciuki!

Matura próbna 2020 polski. Dla uczniów to próba generalna przed maturalnymi zmaganiami w maju. 2 kwietnia CKE na swojej stronie internetowej opublikowała arkusze, a uczniowie mogli pobrać testy i potem rozwiązać je w swoich domach. Odpowiedzi mogą przesłać do swoich nauczycieli, a potem czekać na przesłanie odpowiedzi. Zgodnie z informacją CKE, rozwiązanie testów poznamy po 15 kwietnia. Co tym znajdzie się w arkuszach i jakie lektury tym razem pojawią się w maturze próbne 2020 z języka polskiego? Odpowiedź na to interesujące pytanie poznamy już 2 kwietnia. Pamiętajcie, że na Se.pl znajdziecie relację na żywo matury próbnej 2020, a także pierwsze komentarze i opinie uczniów. Przypomnijmy, że tegoroczne próbne testy dla licealistów i uczniów technikum odbywają w sposób zdalny, a wszystko ma oczywiście związek z epidemią koronawirusa. Redakcja Se.pl trzyma kciuki, by matura próbna 2020 z polskiego poszła Wam jak najlepiej. Powodzenia!

Czytaj: Matura próbna 2020 - Zasady i terminy. Najważniejsze informacje o egzaminie!

18:00 Dziękujemy, że byliście z nami! Już dziś zapraszamy na kolejną relację na żywo z próbnych matur 2020 - tym razem - z matematyki. Tylko na SE.PL! Matura próbna 2020 matematyka. Co będzie w arkuszach CKE? [RELACJA NA ŻYWO]

17:45 8 kwietnia (środa) opublikowane zostaną arkusze: rano - chemia (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (język litewski, język białoruski, język ukraiński - poziom podstawowy), po południu - historia (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (język litewski, język białoruski, język ukraiński - poziom rozszerzony), język kaszubski (poziom rozszerzony).

17:30 7 kwietnia (wtorek) opublikowane zostaną arkusze: rano - biologia (poziom rozszerzony), wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony), po południu - geografia (poziom rozszerzony), informatyka (poziom rozszerzony).

17:00 6 kwietnia (poniedziałek) opublikowane zostaną arkusze: rano - języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski - na poziomie podstawowym), po południu - języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski - na poziomie rozszerzonym).

16:45 3 kwietnia (piątek) opublikowane zostaną arkusze: rano - matematyka (poziom podstawowy), po południu - matematyka (poziom rozszerzony), filozofia (poziom rozszerzony), język łaciński (poziom rozszerzony), historia sztuki (poziom rozszerzony), historia muzyki (poziom rozszerzony).

16:30 Dyrektor CKE mówi, że jeżeli ktoś taki arkusz już rozwiązywał, nie musi robić go ponownie. - Może zamiast tego wrócić do lektury albo zastanowić się, co innego by napisał w wypracowaniu niż to, co napisał pierwszym razem. Ale może też chociażby zamiast tego wypracowania, które pisał, napisać wypracowanie na drugi temat w tym arkuszu, bo też nie sądzę, żeby oba tematy pisał za pierwszym razem - mówi Marcin Smolik.

16:00 - Nie ma takiej możliwości, żeby w ciągu tygodnia stworzyć arkusz zadań, które byłby dobrej jakości. Bo nie ma możliwości zrobienia zadań dobrej jakości przez tydzień. Jeżeli dajemy jakiś arkusz, to dajemy arkusz składający się z zadań, o których wiemy, że są poprawne merytorycznie, nie zawierają żadnych błędów - mówi Marcin Smolik.

15:30 Opublikowane rano arkusze - jak zauważyli internauci - to stare arkusze z matury w 2015 roku. Część maturzystów rozwiązywała już te zadania wcześniej i zna odpowiedzi.

14:50 A teraz zadania z rozszerzonego poziomu języka polskiego. Matura próbna 2020 język polski. Mamy arkusz rozszerzony

15:35 Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik przyznaje, że w udostępnianych arkuszach są wykorzystywane zadania z lat ubiegłych. Jak mówi dyrektor, nie są to zadania wykorzystywane w sesjach głównych, ale w sesjach dodatkowych.

14:30 Mamy dla Was zadania z rozszerzonego poziomu fizyki. Matura próbna 2020 fizyka. POZIOM ROZSZERZONY [ARKUSZE]

13.55 Awarię udało się już usunąć. Na poziomie rozszerzonym z języka polskiego pojawiły się następujące lektury: wiersz Stanisława Barańczaka oraz Stanisława Balińskiego.

13.45 Na stronie CKE są już linki z arkuszami do języka polskiego oraz fizyki. Niestety, wyskakuje błąd 404...

13.15 Próbna matura z polskiego z części rozszerzonej zacznie się o godzinie 14, ale swój arkusz otrzymają również uczniowie, którzy będą zdawać fizykę. Na rozwiązanie zadań będą mieli 180 minut.

12.55 Przypomnijmy, że uczniowie poznają wyniki z próbnej matury 2020 po 15 kwietnia. Wcześniej otrzymają je nauczyciele.

12.30 Próbna matura z polskiego (poz. rozszerzony) potrwa 180 minut. Arkusz znajdziecie oczywiście na Se.pl.

11.50 Zakończyła się próbna matura 2020 z języka polskiego z części podstawowej. O godzinie 14 rozpocznie się matura z języka polskiego z części rozszerzonej.

11.20 Próbna matura 2020 z języka polskiego powoli dobiega końca. 

11.00 Uczniowie nie zostawiają suchej nitki na decyzji CKE: Matura próbna 2020 polski. CKE opublikowała stare arkusze. Maturzyści padli ze śmiechu

10.52 Potwierdzają się przypuszczenia uczniów. Opublikowany dziś arkusz z j. polskiego to matura z 2015 roku... Matura próbna 2020 polski. Tajemnicza teoria spiskowa. Znamy prawdę

10.35 Przypomnijmy, że próbna matura 2020 z języka polskiego trwa 170 minut. Pierwsze komentarze pojawiły się już w sieci. Wkrótce opublikujemy je na Se.pl.

10.15 Wśród uczniów panuje przekonanie, że próbna matura 2020 to... arkusz z 2015 roku, który został stworzony na potrzeby terminu dodatkowego. 

9.42 Tuż po godzinie 8 arkusze z języka polskiego były już dostępne na stronie CKE. Skąd taka decyzja? Prawdopodobnie CKE bało się, że serwery mogą nie wytrzymać i serwis może być niedostępny dla uczniów. Tak był w poniedziałek, kiedy ósmoklasiści przystępowali do egzaminu z języka polskiego.

9.35 Uczniowie nie są zadowoleni z poziomu trudności testów. Ich zdaniem, próbna matura jest bardzo trudna. 

9.10 Uczniowie są przerażeni zadaniami, które znalazły się w arkuszach. - Jak ta matura byłaby w maju już wiem, ze nie zdałabym jej. Ja pier***...dawno tak wcześnie nie wstalam... próbna matura z polskiego start - to tylko niektóre z komentarzy.

9.00 Rozpoczyna się próbna matura z języka polskiego. Uczniowie mają 170 minut na rozwiązanie zadań.

8.45 W tym miejscu możecie zobaczyć arkusze z języka polskiego: Matura próbna 2020 język polski. Mamy arkusze CKE!

8.26 Znamy już temat rozprawek. Oto one: 

1. Czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu III części Dziadów, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

2. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Adam Zagajewski
Improwizacja 

8.05 Wyniki próbnej matury 2020 z języka polskiego poznamy po 15 kwietnia. Wcześniej odpowiedzi otrzymają nauczyciele.

7.40 CKE opublikował bardzo ważny komunikat:

7.30 Przypomnijmy, że ze względu na koronawirusa, próbna matura odbywa się w sposób zdalny. Uczniowie o godzinie 9 będą mogli pobrać arkusz ze strony CKE. 

2 kwietnia, god. 7.10 Witamy w naszej relacji! Już za niespełna dwie godziny uczniowie przystąpią do próbnej matury z j. polskiego.

22:15 Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze dwa dodatkowe obowiązkowe egzaminy - pisemny i ustny z języka ojczystego.

22:00 Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

21:45 Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy są zaliczane także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

21:30 Egzaminy maturalne mają rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych potrwa do 21 maja, a ustnych do 22 maja.

21:15 Zwrócił się do dyrektorów szkół by zadbali o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. "Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, uprzejmie proszę o rozważenie możliwości przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie takich wydruków do odbioru w szkole" - zalecił.

21:00 "Proponujemy również, aby uczniowie mogli przesłać swoje rozwiązania do nauczycieli (np. emailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć/skanów poszczególnych kartek rozwiązań), którzy - korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań - będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu; podczas spotkania on-line - indywidualnego albo z grupą; w postaci komentarzy w pliku, jeżeli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym" - napisał dyrektor CKE.

20:45 "Wskazane jest, aby uczniowie - po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE - rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np. w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania; na wydruku - należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką; na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania" - czytamy w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika.

20:30 Jak napisać taką próbną maturę? Zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną w pierwszej kolejności przekazane wyłącznie dyrektorom liceów i techników, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin maturalny, za pośrednictwem serwisów dyrektorów szkół prowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Dyrektorzy mają je przekazać nauczycielom. Na stronie internetowej CKE zasady oceniania zostaną zamieszczone 15 kwietnia.

20:00 8 kwietnia (środa): rano - chemia (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (język litewski, język białoruski, język ukraiński - poziom podstawowy), po południu - historia (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (język litewski, język białoruski, język ukraiński - poziom rozszerzony), język kaszubski (poziom rozszerzony).

19:45 7 kwietnia (wtorek): rano - biologia (poziom rozszerzony), wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony), po południu - geografia (poziom rozszerzony), informatyka (poziom rozszerzony);

19:30 6 kwietnia (poniedziałek): rano - języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski - na poziomie podstawowym), po południu - języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski - na poziomie rozszerzonym);

19:15 3 kwietnia (piątek): rano - matematyka (poziom podstawowy), po południu - matematyka (poziom rozszerzony), filozofia (poziom rozszerzony), język łaciński (poziom rozszerzony), historia sztuki (poziom rozszerzony), historia muzyki (poziom rozszerzony);

18:55 2 kwietnia (czwartek): rano - język polski (poziom podstawowy), po południu - język polski (poziom rozszerzony), fizyka (poziom rozszerzony);

18:50 Arkusze publikowane będę w godzinach 9.00 i 14.00 w kolejnych dniach: 2, 3, 6, 7 i 8 kwietnia.

18:40 "Zadania można rozwiązać w dowolnym czasie; ważne, żeby trzymać się limitu czasu na stronie tytułowej. Próba: jest dobrowolna, daje uczniowi możliwość sprawdzenia się, NIE JEST na ocenę!" - przypomina CKE na Twitterze.

18:30 Publikacja arkuszy do próbnego egzaminu ma pomóc uczniom w przygotowaniu się do matur w czasie, gdy w szkołach nie odbywają się lekcje w formie tradycyjnej. Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

01.04.2020, 18:00 Matura 2020 ma się rozpocząć 4 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne od czwartku publikować będą arkusze próbnych egzaminów maturalnych. W czwartek opublikowane będą arkusze z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowymi i rozszerzonym oraz z zadaniami z fizyki.

Drony nad Białymstokiem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki