Mimo, że udział w próbnych egzaminach jest dobrowolny, większość szkół średnich bierze udział w przedsięwzięciu. Jest to bowiem szansą na sprawdzenie swoich umiejętności oraz przygotowanie się do głównego maturalnego starcia w maju 2015.
Już 15 grudnia odbędzie się próbny egzamin z języka polskiego, 16 grudnia z matematyki, 17 grudnia z języka obcego, 18 grudnia z przedmiotów wybranych przez uczniów, 19 grudnia z języka mniejszości narodowych. Wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone na poziomie podstawowym, z wyjątkiem przedmiotów do wyboru. Te, uczniowie będą zdawać na poziomie rozszerzonym.
Arkusze egzaminacyjne rozwiązane przez uczniów sprawdzać będą nauczyciele z ich szkoły na podstawie szczegółowych rozwiązań oraz schematów oceniania, które również zostaną przekazane szkołom przez komisje.
Zmiany w maturze 2015
Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawiła nową koncepcję egzaminu maturalnego dla uczniów, którzy kroczą podstawą programową ustanowioną przez minister Katarzynę Hall. Pierwszy taki rocznik będzie zdawał maturę właśnie w 2015 roku.
Zobacz: Matura 2015. Duże zmiany! Co nowego wymyśliło Ministerstwo?
Istotne zmiany dotyczyć będą egzaminu ustnego z języka polskiego. Obecny system, w którym uczniowie mają tworzyć prezentacje na zadany temat, opiera się bowiem na oszustwach i plagiatach. Na maturze 2015 uczniowie stawią czoła pytaniom egzaminacyjnym bez konieczności pisania prac na konkretny temat. Zniknie również tak znienawidzony przez uczniów klucz, według którego pisane były wypracowania.
Zwiększy się również zakres potrzebnej wiedzy do zdania egzaminu z matematyki. Uczniowie decydujący się na poziom rozszerzony będą musieli zmierzyć się z dodatkowymi zagadnieniami. Mogą pojawić się np: zadania z całek.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail