O sprawie z Gawidlina głośno było około 2 miesiące temu, kiedy to tamtejszy proboszcz odmówił pochówku młodego mężczyzny. Argumentował to tym, że nie widywał go w kościele oraz, że mężczyzna nie przyjmował księdza po kolędzie. Tymczasem rodzina chłopaka tłumaczyła, że mężczyzna chorował i rzadko kiedy wychodził z domu. Kuria pelpińska miała zająć się sprawą i obiecała jej dogłębną analizę. Jak się jednak okazało, w parafii nadal bez zmian.
W mediach społecznościowych pojawiła się właśnie informacja, że ten sam proboszcz odmówił pochówku kolejnego młodego mężczyzny, bo "nie widział go na kolędzie". Mężczyzna, który popełnił samobójstwo, musiał zostać pochowany w sąsiedniej wsi.
W Gowidlinie brakuje empatii, współczucia, zrozumienia, pomocy... brakuje rozmów. Brakuje prawdziwego duszpasterza. Brakuje wreszcie CZŁOWIEKA, który zrozumie drugiego człowieka i poda mu rękę w trudnych sytuacjach - czytamy w poście.
Komu według prawa kanonicznego można odmówić pogrzebu kościelnego?
Kan. 1176 § 1. Wierni zmarli powinni otrzymać pogrzeb kościelny, zgodnie z przepisem prawa.
§ 2. Pogrzeb kościelny, w którym Kościół wyprasza duchową pomoc zmarłym, okazuje szacunek ich ciału i równocześnie żywym niesie pociechę nadziei, należy odprawiać z zachowaniem przepisów liturgicznych.
§ 3. Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.
Osoby, którym należy udzielić lub odmówić pogrzebu kościelnego
Kan. 1183 § 1. Co do pogrzebu, katechumeni są zrównani z wiernymi.
§ 2. Ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem.
§ 3. Ochrzczonym przynależnym do jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej niekatolickiej, można pozwolić na pogrzeb kościelny według roztropnego uznania ordynariusza miejsca, jeśli nie ma ich własnego szafarza; chyba że się ustali, iż mieli przeciwną wolę.
Kan. 1184 § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:
1 notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;
2 osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;
3 inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.
§ 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować.
Kan. 1185 Pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy świętej pogrzebowej.