Prof. Dębski był szefem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie. W plebiscycie "Idealna Klinika" magazynu "Medical Tribune" to jego oddział wybrano w tym roku najlepszym w kraju. Przeprowadza się tam między innymi najbardziej skomplikowane operacje kardiologiczne na świecie. Dębski był również autorem dziesiątek publikacji z zakresu ginekologii, położnictwa czy endokrynologii ginekologicznej.Gdy trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie jego małżonka wzruszająco pisała: - Profesor Dębski jest w szpitalu, walczy o życie. Dziękujemy za słowa wsparcia, które dostajemy zewsząd, ogromnie dużo dla nas znaczą. Profesor nie wierzył w cuda. On je po prostu robił. Wierzymy, że taki cud przydarzy się i jemu. W pełni na to zasłużył.
Niestety w czwartkowy poranek na facebookowej stronie Szpitala Praskiego napisano: - Z głębokim żalem żegnamy prof. Romualda Dębskiego wybitnego ginekologa, humanistę, przyjaciela naszego Szpitala.
Profesor Dębski był uważany za jednego z najlepszych polskich ginekologów. W jego ośrodku wykonuje się najbardziej skomplikowane operacje na dzieciach będących jeszcze w łonie matki, na przykład zakłada się stenty międzyprzedsionkowe w sercu, które u płodu ma średnicę 50-groszowej monety. Wiedza, doświadczenie i kunszt Profesora, były często ostatnią deską ratunku dla ludzi, którzy walczą o zdrowie i życie swoich dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat.
Profesora na swoim TT pożegnała pięknymi słowami m.in. była posłanka SLD:
Prof. Romuald Stanisław Dębski urodził się 18 listopada 1956 roku w Warszawie. Był lekarzem ginekologiem, nauczycielem akademickim, doktorem habilitowanym nauk medycznych oraz profesorem CMKP. Studia ukończył w 1982 roku na warszawskiej Akademii Medycznej. Był specjalistą w zakresie położnictwa i ginekologii, perinatologii i endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.
Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1986 r. na podstawie rozprawy pt. "Porównanie stężenia ferrytyny i alfa-fetoproteiny w surowicy i płynie owodniowym ciężarnych z ciążą prawidłową i powikłaną konfliktem serologicznym". W 1990 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. "Punkcje naczyń pępowinowych w diagnostyce i leczeniu konfliktu serologicznego".
Był członkiem wielu towarzystw naukowych w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (wiceprezes), Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (członek-założyciel) oraz Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy (prezes).
Był autorem lub współautorem ponad 100 publikacji, w tym książek, prac poglądowych i rozdziałów w podręcznikach z zakresu położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i diagnostyki ultrasonograficznej.
Prof. Dębski był wielokrotnie nagradzany. Został m.in. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Cześć Jego Pamięci!