- Chcemy, żeby ci wszyscy, którzy się zgłaszają, mieli sposobność zapoznania się z obsługą broni, żeby mogli nauczyć się podstawowych zasad związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, żeby mogli także poznać te umiejętności, które stanowią o przetrwaniu w terenie, a więc na przykład uzdatnianie wody, czy rozpalanie ogniska - mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej na temat projektu „Trenuj z Wojskiem”
Od 14 stycznia br. do końca lutego w każda sobotę wojskowi instruktorzy będą uczyli ochotników bezpiecznego posługiwania się bronią - jak składać i rozkładać broń, jak rzucać granatem, jak również sprawdzić swoją celność na strzelnicy. Przekażą podstawy przetrwania w przygodnym terenie w warunkach niebezpiecznych lub trudnych (SERE) oraz nauczą podstawowych technik walki w bliskim kontakcie. Wojskowi medycy będą uczyć podstaw udzielania pierwszej pomocy medycznej. Szkolenie w jednostce wojskowej będzie także okazją do poznania nowoczesnego sprzętu będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, takiego jak Rosomaki, Kraby czy czołgi Leopard.
Już dziś można zapisać się na szkolenie. Pierwsze zajęcia, 14 stycznia odbędą się w jednostkach wojskowych w Zamościu, Tomaszowie Mazowieckim, Rzeszowie, Ustce, Bielsku- Białej i Wesołej. Dla chętnych, w czasie trwania II edycji projektu „Trenuj z wojskiem” otwartych będzie 31 jednostek na terenie całego kraju.
W drugiej edycji szkolenia mogą wziąć udział już piętnastolatkowie, o ile będą mieli na to zgodę rodziców czy opiekunów. Na czas szkolenia każda jednostka zapewnia swoim podopiecznym wyżywienie oraz ubezpieczenie.
Harmonogram wszystkich zajęć i informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz na stronach wszystkich jednostek wojskowych.
Dołącz do nas. Zapraszamy!
Partnerem materiału jest MON