Profilaktyka, która dociera wszędzie

i

Autor: materiały prasowe Ogólnopolski program bezpłatnych profilaktycznych badań USG dzieci na pokładzie ambulansu medycznego Fundacji Ronalda McDonalda

Profilaktyka, która dociera wszędzie

2017-12-13 1:00

Rozmowa z radiologami: dr Marcinem Inglotem i dr Mikołajem Pietkiewiczem.

Dr Marcin Inglot pracuje w prywatnym ośrodku we Wrocławiu. Ma dwójkę dzieci, 5-letnią córkę i 8-letniego syna. Jego pasją są narty i rowery, obiema zaraził rodzinę i razem spędzają czas na sportowo. Razem z synem są też zapalonymi kibicami kolarstwa.

Dr Mikołaj Pietkiewicz na co dzień pracuje w szpitalach w Legnicy i w Lubinie. Jest tatą dwóch córek: 7 i 3-letniej. Jego pasją jest muzyka – gra na gitarach w zespołach bluesa i rocka, żeglarstwo morskie – w tym roku planuje rejs w okolice Cyklad i fotografika

– Dlaczego program Fundacji Ronalda McDonalda „NIE nowotworom u dzieci" ma takie znaczenie?

M.P.: Szerzy świadomość o korzyściach profilaktyki zdrowotnej za pomocą ultrasonografii. W ramach tej akcji badamy dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Po to, by wcześnie wykrywać u nich choroby nowotworowe, bo wtedy są one na ogół całkowicie wyleczalne. Badamy jamę brzuszną, szyję i narządy płciowe. U kilkunastu procent badanych dzieci diagnozujemy różne nieprawidłowości, a czasami obserwujemy objawy wprost wskazujące na podejrzenie nowotworu.

M.I.: Najczęściej są to zmiany w tarczycy, dodatkowo u chłopców nieprawidłowości w obrębie moszny. Zdarza się, że te problemy są przez pediatrę zaniedbane. Rodzice mówią nam, że pierwszy raz ktoś bada ich dziecko tak wszechstronnie.

– Co oferuje ambulans?

M.P.: Ambulans Fundacji to doskonale wyposażona przychodnia na kołach. Ogrzewana i klimatyzowana. Dwa gabinety ultrasonograficzne i poczekalnia. A co najważniejsze pracujemy na bardzo dobrym sprzęcie. To ultrasonografy najnowszej generacji.

- M.I.: I wsparcie wolontariuszy! Bez ich pomocy badania nie mogłyby być prowadzone tak sprawnie. Badam dziecko i dyktuję wolontariuszce opis. Zanim maluch założy kurtkę, jego rodzice mają już wydruk. Gdybym robił to sam, trwałoby to trzy razy dłużej!

– Dlaczego ambulans, a nie gabinet?

M.P.: Bo jest mobilny – dzięki temu możemy dotrzeć wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Często to lokalizacje pozbawione tego typu usług medycznych. Nasze badania są dla rodziców całkowicie bezpłatne. Mamy trzy zespoły lekarskie – my jesteśmy z Wrocławia, drugi zespół jest lubelski, trzeci – warszawski.

– Diagnozy, jakie stawiacie, bywają dramatyczne...

M.P.: Tylko w tym roku wykryłem kilka podejrzeń zmian nowotworowych.

M.I.: Podobnie w moim przypadku. Ostatnio byliśmy z ambulansem w rodzinnej miejscowości mojej matki. Przyszła mama z 4-letnim dzieckiem, które nie było zapisane na badanie. Nalegała, by je przyjąć. Staramy się w takich przypadkach nie odmawiać. I wykryłem brzydką zmianę w nerce. Dostałem już wiadomość, że dziecko jest po operacji, wszystko jest w porządku.

– Jak panowie znajdują czas na współpracę w ramach projektu Fundacji?

M.P.: Robimy wszystko, aby móc w nim uczestniczyć. Praca dla tej organizacji daje naprawdę dużo satysfakcji.

M.I.: Tak, satysfakcja jest kluczowa. Lubimy tę pracę, daje nam prawdziwą radość.

„Nie nowotworom u dzieci" – OGÓLNOPOLSKI PROGRAM BEZPŁATNYCH PROFILAKTYCZNYCH BADAŃ USG DZIECI

W ramach programu Fundacji Ronalda McDonalda ambulans medyczny odwiedza miejscowości w całej Polsce. Na jego pokładzie dwa zespoły radiologów prowadzą profilaktyczne badania przesiewowe USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Takie badanie jest jednym z najlepszych sposobów na wczesne wykrywanie zmian chorobowych u dzieci. Dzięki darczyńcom Fundacji Już ponad 64 tys. dzieci skorzystało z tej oferty.

Partnerem materiału jest Fundacja Ronalda McDonalda

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki