Mając to na uwadze, Fundacja E.ON w Polsce uruchomiła, przy wsparciu Fundacji E.ON w Niemczech, program grantowy pt. „E.ON łączy energię dla klimatu”. Wesprze on inicjatywy społeczne, które chcą swoimi działaniami przyczyniać się do zmniejszenia śladu węglowego. Pomoże także promować proekologiczne postawy oraz zwiększać świadomość społeczeństwa dotyczącą zmian klimatu i związanych z nimi lokalnych wyzwań.
Beneficjenci programu „E.ON łączy energię dla klimatu” w Polsce otrzymają łącznie aż 100 tysięcy euro na swoje projekty, które realizowane będą w Warszawie.
Komu i za co przyznano granty?
Granty zostały przyznane następującym projektom:
- Niewidzialne dobro wspólne Uniwersytet Warszawski
W ramach projektu zostaną wykonane badania nad źródłami w rejonie warszawskiej skarpy (zachodnia skarpa wiślana na terenie stolicy). Projekt ma na celu nie tylko zbadanie jakości wód podziemnych Warszawy, ale także edukację i promocję ekosystemu wód podziemnych.
- Warsztaty z dobrą energią! Fundacja „Ecologicum”
Cykl warsztatów z wykorzystaniem m.in. wielkoformatowych, interaktywnych tablic. Jest on przewidziany dla uczniów z klas 1-3 i będzie zrealizowany w wybranych szkołach podstawowych na terenie Warszawy. Uczestnicy i uczestniczki sprawdzą, w jaki sposób odnawialne źródła energii zostają przetworzone na energię elektryczną.
- Źródła Warszawy. Poznajemy i chronimy wody stolicy Fundacja La Fontaine
To program edukacyjny dla uczniów pięciu wybranych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy będą poznawać zasoby hydrologiczne Warszawy, sposoby na oszczędzanie wody i minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. W ramach projektu odbędą się wycieczki do kluczowych miejsc związanych z wodą m.in. do stacji uzdatniania wody.
- Circular City: Edukacja i zrównoważona architektura z recyklingu Stowarzyszenie Robisz.to
Projekt promuje projektowanie cyrkularne i recykling. W efekcie powstaną elementy architektury miejskiej – m.in. ławki, krzesła, stoły piknikowe, donice ogrodowe, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe. Zostaną one wydrukowane dzięki technologii 3D z wykorzystaniem przetworzonych butelek PET.
- Twój coach od klimatu Wyborcza Sp. z o.o.
W ramach projektu na stronie Wyborcza.pl będą publikowane ogólnodostępne artykuły, podcasty i materiały video dotyczące ochrony klimatu. Tak powstanie przewodnik na temat działań na rzecz środowiska w mieście. Będzie on zachętą do podejmowania działań proklimatycznych.
- EKO-BOTy: Kreatywna Edukacja Proekologiczna Fundacja MARE
Projekt ma na celu opracowanie zajęć dla uczniów szkół podstawowych, które będą kształtować postawy proekologiczne, kompetencje cyfrowe i kreatywność. W ramach warsztatów dzieci stworzą EKO-BOTy – cyfrowe tożsamości AI inspirowane fauną i florą Bałtyku. Opracują ich cechy osobowości, zainteresowania czy wizualizacje.
- Hydrokultura – Fundacja ALTER EKO
Projekt zakłada utworzenie wspólnie z lokalną społecznością trzech niecek bioretencycjnych przy warszawskich instytucjach kultury oraz promocję tego rozwiązania, w postaci broszury DIY. Realizacja projektu przyczyni się zmniejszenia negatywnych skutków zmian klimatu, zwiększenia różnorodności biologicznej i odporności miasta na zmiany klimatu, a także podniesienia świadomości mieszkańców.
- Miasto-gąbka – CASE Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych
Celem projektu będzie przybliżenie warszawskim spółdzielniom mieszkaniowym i zarządcom biurowców koncepcji miasta-gąbki. Polega ona na lokalnym zatrzymywaniu wody, dzięki czemu miasto jest bardziej odporne na susze, fale upałów oraz bezpieczniejsze w przypadku gwałtownych ulew i powodzi. W ramach projektu powstanie również przewodnik z dobrymi praktykami w myśl koncepcji miasta-gąbki.
- Ogrody wertykalne Zielona Fundacja
Projekt zakłada przekazanie warszawskim wspólnotom mieszkaniowym czterech mobilnych ogrodów wertykalnych, w których społeczność posadzi rośliny i będzie ich doglądać. Jednocześnie dowie się w jaki sposób roślinność wpływa na jakość powietrza w mieście.
– Fundacja E.ON w Polsce od wielu lat angażuje się w edukację ekologiczną oraz ochronę i promocję zdrowia. Skupiamy się na obszarze, na którym działa nasza firma, czyli Warszawie – mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska oraz prezes zarządu Fundacji E.ON w Polsce.
![eon](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-cPEx-hP4X-jncL_eon-664x0-nocrop.jpg)
i
Partnerem materiału jest E.ON POLSKA S.A.