Jak mówi projekt zawarcie umowy związku partnerskiego możliwe będzie przed notariuszem lub przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zakłada on również, że żadną ze stron nie będą mogły być osoby ubezwłasnowolnione, przebywające w związku małżeńskim bądź w innym związku partnerskim oraz osoby niepełnoletnie.
W projekcie przygotowanym przez Dunina znajdują się również zapisy dotyczące prawa decydowania o pochówku czy dostępu do informacji medycznej na temat partnera. Partner, podobnie jak małżonek, będzie miał też prawo do odmowy zeznań w charakterze świadka. Z kolei w myśl projektu, obowiązek alimentacyjny będzie trwał 3 lata, a jego wysokość ma być odpowiednia do "usprawiedliwionych potrzeb" w przypadku, gdy jeden z partnerów "znalazł się w niedostatku" na skutek rozwiązania umowy związku partnerskiego.
Sprawą projektu prezydium Platformy zajęło się przed wakacjami. Posłowie klubu przez ten czas mogli zgłaszać ewentualne zastrzeżenia. Uwagi jednak się nie pojawiły. Przedstawiciele partii zapowiedzieli, że projekt trafi do Sejmu w najbliższym czasie.