Na działce obok warzywnika, sadu i rabatki z kwiatami warto wygospodarować też miejsce na kącik wypoczynkowy.
Ogród ozdobny
Ogród tonący w kwiatach przez cały sezon to marzenie każdego działkowca. Efekt taki uzyskamy, sadząc byliny. Mają one ogromne walory dekoracyjne, a ponadto nie są kłopotliwe w uprawie. Między nimi posiejmy rośliny jednoroczne i dwuletnie. Nadają się znakomicie do wypełnienia pustych miejsc. Wybierając rośliny, zwróćmy uwagę na ich wysokość, barwę kwiatów i liści oraz termin i długość kwitnienia. Starajmy się wybierać gatunki kwitnące w różnych okresach.
Posadźmy krzewy ozdobne. Największą ich zaletą są kwiaty, które barwią ogród od wczesnej wiosny do jesieni. Piękne są też krzewy zimozielone, które ożywią ogród nawet zimą.
Warzywnik
Pomyślmy o założeniu warzywnika lub wkomponujmy rośliny użytkowe w ogród ozdobny. Tradycyjny warzywnik, z równiutkimi grządkami, wygląda porządnie, ale nie jest zbyt dekoracyjny. Zmieni się to, jeśli każdą grządkę otoczymy niskim żywopłotem z bukszpanu. Możemy też na uprawianie warzyw przeznaczyć mniej eksponowane miejsce lub oddzielić je od ozdobnej części ogrodu zasłoną z wyższych roślin czy krzewów. W naszym warzywniku nie powinno zabraknąć marchewki, pietruszki, szczypiorku. Warto też posadzić pomidory, ogórki, fasolę i sałatę.
Miejsce na zioła
Ogródek ziołowy - dostarczy świeżych ziół i przypraw. Możemy wygospodarować na nie samodzielną grządkę lub posiać między warzywami. Najlepiej jest posadzić:
l miętę obok fasoli, grochu, kapusty, brokułów,
l kminek z grochem,
l koper obok cebuli, kalarepy, brokułów, sałaty, ogórków, fasoli,
l szałwię obok marchwi i kapusty,
l cząber razem z cebulą i czosnkiem.
Sad
Zwykle na część sadowniczą przeznacza się ok. 1/3 powierzchni działki, ale oczywiście możemy posadzić tyle drzewek i krzewów owocowych, ile chcemy. Dość łatwe w uprawie są wiśnie, śliwy, grusze czy jabłonie. Dobrze rosną w naszym klimacie orzechy włoskie, potrzebują one jednak dużo miejsca i słońca. Nieco trudniejsze do uprawy, ze względu na klimat i skłonność do chorób, są brzoskwinie i morele. Jeśli działka jest mała, posadźmy winorośl. Wymaga ona podpór, ale nie zabiera zbyt dużo miejsca w ogrodzie.
Pamiętajmy, że truskawki i poziomki, choć nie są warzywami, lepiej uprawiać w części przeznaczonej dla warzyw. Należy je bowiem uprawiać naprzemiennie, tzn. unikać corocznej uprawy w tym samym miejscu.
Kącik wypoczynkowy
W każdym nawet najmniejszym ogródku warto urządzić kameralny kącik. Osłonięty pergolą obrośniętą kwiatami będzie prawdziwą oazą spokoju i relaksu. Będzie także doskonałym miejscem na rodzinne, ogrodowe party. Pergole można postawić w dowolnym miejscu ogródka - w środku, przy ścianie domu lub parkanie. Pozwala to na rozdzielenie ogrodu użytkowego od ozdobnego i wypoczynkowego. Odizolują nasz kącik relaksu od sąsiada, bo nawet jeśli jest sympatyczny, odpoczniemy tylko wówczas, gdy nie będziemy przez nikogo podglądani. Przyjemne korzystanie z takiego miejsca umożliwiają meble ogrodowe. Drewniane, wiklinowe, rattanowe, metalowe lub plastikowe - ważne, by były wygodne, trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail
Zobacz: Najlepsze zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. Co zrobić aby nie stracić roweru?