Do programu przystąpiły głównie organizacje non profit, jednak wśród beneficjentów pojawił się także przedstawiciel mediów, instytucja edukacyjno-naukowa czy think tank. Większość projektów jest związana z edukacją ekologiczną i poszerzaniem świadomości społeczeństwa. Poniżej prezentujemy dwa zwycięskie projekty, które przeznaczone są głównie dla młodzieży licealnej, studentek i studentów oraz dorosłych.
CIRCULAR CITY: EDUKACJA I ZRÓWNOWAŻONA ARCHITEKTURA Z RECYKLINGU
STOWARZYSZENIE ROBISZ.TO
Projekt promuje projektowanie cyrkularne i recykling. W efekcie powstaną elementy architektury miejskiej (m.in. ławki, krzesła, stoły piknikowe, donice ogrodowe, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe), które zostaną wydrukowane dzięki technologii 3D z wykorzystaniem przetworzonych butelek PET.
– Zaproponowaliśmy działania związane z ponownym wykorzystaniem butelek PET i tworzeniem za ich pomocą małej architektury miejskiej. Użyjemy maszyn, takich jak shredder do przetwarzania butelek PET na pelet (granulki przetworzonego polimeru), który dzięki wielkoskalowej drukarce 3D może zostać przetworzony na formy przestrzenne – wyjaśnia pomysłodawca i koordynator projektu Michał Burza, edukator ze Stowarzyszenia Robisz.to. W akcję mogą się włączyć m.in. starsza młodzież szkolna, studenci i studentki czy organizacje proekologiczne.
– Warsztaty będą się odbywać w pracowni FabLab przy ul. Targowej 56 w Warszawie, prowadzonej przez Stowarzyszenie Robisz.to. Będziemy realizować też warsztaty mobilne w różnych częściach Warszawy. Obecnie przewidzianych jest 14 warsztatów z zakresu budowy drukarki, modelowania 3D oraz edukacji ekologicznej – dodaje Michał Burza. Ilość wydrukowanych obiektów będzie zależeć od ilości butelek PET, które zostaną pozyskane ze zbiórek. Ważnym czynnikiem będzie również czas potrzebny na wydrukowanie każdego obiektu. Ich umiejscowienie będzie ostatecznie konsultowane z zarządcami przestrzeni. – Planujemy zbudowanie drukarki wielkoformatowej o polu roboczym 1m x 1m. Warsztaty będą opierały się na wspólnej pracy nad rozwiązywaniem problemów – jednej z metod nauczania, którą wykorzystujemy w naszej edukacji – mówi pomysłodawca.
TWÓJ COACH OD KLIMATU
WYBORCZA SP. Z O.O.
W ramach projektu na stronie Wyborcza. pl będą publikowane ogólnodostępne artykuły, podcasty i materiały video. Tak powstanie przewodnik na temat działań na rzecz środowiska w mieście. Będzie on zachętą do podejmowania działań proklimatycznych. Przewodnik uświadomi społeczeństwo, że działania prośrodowiskowe może podjąć każdy z nas.
Partnerem materiału jest E.ON POLSKA S.A.