Portret psychologiczny to inaczej zestaw cech charakteru i sposobów postępowania. Jak informuje "Rzeczpospolita", śledczy warszawskiej prokuratury okręgowej m.in. właśnie za pomocą takiej ekspertyzy chcą sprawdzić, czy istotnie Lepper popełnił samobójstwo oraz co mogło go pchnąć do desperackiego kroku. Co jednak najważniejsze, portret psychologiczny ma pomóc określić, czy szef Samoobronny mógł zostać nakłoniony przez kogoś, by odebrać sobie życie.
- Prokuratura powołała biegłego w celu sporządzenia opinii psychologicznej dotyczącej Andrzeja Leppera. Chodzi o zbadanie, czy miał skłonności samobójcze, ustalenie możliwych motywów targnięcia się na życie i tego, czy jakieś osoby lub zdarzenia mogły mieć wpływ na jego postępowanie - tłumaczy w rozmowie z "Super Expressem" Dariusz Ślepokura z warszawskiej prokuratury okręgowej.
Jak będzie wyglądać sporządzanie portretu psychologicznego? Biegły będzie w głównej mierze opierać się na materiałach zgromadzonych w śledztwie dotyczącym samobójstwa, zeznaniach świadków, rozmowach z rodziną. Właśnie dlatego zdaniem prokuratury taka analiza przeprowadzana jest dopiero teraz, niemal rok po śmierci Leppera. Wcześniej bowiem trzeba było zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty.
Andrzej Lepper popełniał samobójstwo 5 sierpnia 2011 r. Jego ciało, powieszone na haku od worka bokserskiego w warszawskiej siedzibie Samoobrony, znalazł zięć.