Przyszłość gospodarki to woda, wodór i węgiel. Dlaczego są tak ważne?

i

Autor: Materiały Prasowe

Przyszłość gospodarki to woda, wodór i węgiel. Dlaczego są tak ważne?

2021-09-04 0:00

Nowością tegorocznego forum Wizja Rozwoju był Kongres 3W, współorganizowany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Za enigmatyczną nazwą kryją się trzy zasoby - woda, wodór i węgiel. Skąd tak duże zainteresowanie akurat nimi i jaką rolę w gospodarce odegrają?

Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego o transformacji polskiej gospodarki

BGK przekonuje, że woda, wodór i węgiel będą kluczowe do sukcesu polskiej nauki i biznesu. Właśnie dlatego bank wspiera rozwój nowoczesnych technologii stosowanych m.in. w przemyśle, energetyce i medycynie w odpowiednim wykorzystaniu 3W. Inicjatywa rozpisana jest na lata - ma aktywizować nie tylko przedsiębiorców i naukowców, ale także administrację i społeczeństwo.

Jakie szanse stoją przed Polską? Zdaniem entuzjastów tej inicjatywy - ogromne. Wykorzystanie technologii opartych na wodzie, wodorze i węglu to droga do zrównoważonego rozwoju gospodarki. Patrząc w szerszej perspektywie to także gwarancja na wzmocnienie pozycji Polaków na międzynarodowych rynkach. Pierwszym krokiem jest jednak uzmysłowienie społeczeństwo jak duży wpływ mają nasze codzienne, z pozoru mało ważne wybory na gospodarkę i środowisko.

Woda

Pierwszą literką W jest woda. Mogłoby się wydawać, że to zasób, który nie zasługuje na dużą uwagę. W rzeczywistości, Polska ma ogromne problemy z rezerwami tej cieczy. Mamy jej mniej niż słoneczna Hiszpania. To wymaga przemyślenia strategii retencji. Odpowiedzialne gospodarowanie tym zasobem pozwoli na budowę kapitału technologicznego. To bardzo ważne, by w sytuacji zmieniającego się gwałtownie klimatu, w sposób mądry i przemyślany zarządzać zasobami wody. Musimy działać na rzecz nowoczesnej gospodarki wodnej o obiegu zamkniętym.

Wodór

Wodór to pierwiastek, który na tej liście budzi najmniej wątpliwości. Od dawna niemal każdy zdaje sobie sprawę jakie nadzieje wiążą się  z technologiami opartymi na tym gazie. Trzeba jednak pamiętać, że wodór to nie odległa perspektywa tylko teraźniejszość. Już dziś Polska jest piątym na świecie producentem wodoru. Kolejnym krokiem powinno być przestawienie się na produkcję wodoru zielonego, neutralnego dla środowiska. Obecne przemiany to szansa na dołączenie do grona liderów w wytwarzaniu czystych technologii wodorowych, a przy okazji zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju i uniezależnienie się od importu ropy czy gazu ziemnego.

Węgiel

Węgiel na liście nowoczesnych surowców może wzbudzić konsternację. Ostatecznie jest związany z technologiami, od których ludzkość od dawna usiłuje odejść. Czarna skała to jednak nie tylko opał produkujący absurdalne ilości dwutlenku węgla.

Kiedy jednak zdecydujemy się wykorzystać węgiel do celów nieenergetycznych, okazuje się, że zastosowanie ma on nie tylko ogromne, ale także ekologiczne. Jego innowacyjne zastosowania można znaleźć w medycynie, farmakologii, kosmetologii, budownictwie. Węgiel to także grafen i nanorurki węglowe.

Jednym z istotnych działań inicjatywy BGK ma być utworzenie Centrum 3W. Jego zadaniem będzie rozbudowa know-how, a w długiej perspektywie wzmacnianie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw zajmujących się wykorzystaniem wodoru, wody i innowacyjnych technologii węglowych.

Partnerem Materiału jest Bank Gospodarstwa Krajowego

Partnerem Materiału jest Bank Gospodarstwa Krajowego

i

Autor: Materiały Promocyjne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki