Sprawa bardziej się komplikuje, gdy po 35 latach ciężkiej pracy chcemy przejść na wcześniejszą emeryturę. Gdy wczoraj napisaliśmy o tym, kto może skorzystać z tego przywileju, w redakcji "Super Expressu" rozdzwoniły się tysiące telefonów z pytaniami o to, jakie podjąć dalsze kroki. Dziś odpowiadamy na najtrudniejsze pytania.
1. Jak udowodnić zarobki?
Podstawowym dowodem jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp-7), wystawiane przez zakład pracy na podstawie dokumentacji płacowej pracownika. Jeśli jej nie ma, pracodawca może wystawić zaświadczenie Rp-7 na podstawie dokumentacji osobowej. Wysokość zarobków można też potwierdzić wpisami w legitymacji ubezpieczeniowej.
2. Jak udokumentować okresy zatrudnienia?
Należy przedstawić świadectwa pracy i wszelkie dowody z akt osobowych, np. mianowanie, powołanie, wpisy w legitymacji ubezpieczeniowej, zeznania świadków.
3. Czy do zarobków wliczane są nagrody i trzynastki?
Oczywiście. Zakład pracy zobowiązany jest wliczyć każdą nagrodę, premię, trzynastkę bądź też nagrodę jubileuszową.
4.Czy do lat pracy można wliczyć praktyki szkolne (np. ze szkoły zawodowej)?
Praktyki szkolne są wliczane do stażu pracy, ale tylko wtedy, gdy szkoła wydawała świadectwo pracy. Lata studenckie wliczają się do stażu pracy (jako okresy nieskładkowe), ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nauka odbywała się na jednym kierunku i została ukończona.
5. Czy po przejściu na wcześniejszą emeryturę istnieje możliwość dorabiania?
Osoba, która uzyskała prawo do wcześniejszej emerytury, może uzyskać dodatkowy dochód, ale na chwilę obecną nie może on przekroczyć kwoty 2066 zł brutto. Jeśli zarobisz więcej, ZUS zmniejszy twoją emeryturę o kwotę przekroczenia. Jeżeli zarobisz więcej niż 3836,80 zł brutto, ZUS całkowicie zawiesi wypłacanie twojej emerytury. Ważne! Wysokość kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów zmienia się co kwartał.
6. Czy po otrzy- maniu prawa do wcześniejszej emerytury mogę dalej pracować?
Jak najbardziej. Jeśli ZUS przyznał tobie prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę, nie możesz go utracić. Świadczenie zostanie jednak zawieszone do momentu rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą.