Lektura szkolna to utwór literacki lub inny twór kultury objęty wykazem lektur w załącznikach nr 2 i 4 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
Do obowiązujących rodzajów lektur zalicza się m.in. powieść, diariusz (dziennik) i list, a także przykład czasopisma, publicystyki, tekstu informacyjnego i reklamowego. Wykazem lektur – podstawą programową – są też objęte przykłady teatru, filmu, słuchowiska radiowego, programu telewizyjnego, przekazu ikonicznego, poezji śpiewanej.
W 2017 roku weszła w życie ustawa dotycząca likwidacji gimnazjów, a rząd wprowadził zmiany w programie nauczania. Do listy lektur dla uczniów 8-klasowej szkoły podstawowej dodano kilka nowych pozycji. W klasach I-III na nowej liście lektur jest "Zaczarowana zagroda" Czesława Centkiewicza. W klasach IV-VI do listy lektur obowiązkowych dopisano z kolei "pieśni i piosenki patriotyczne". Najwięcej zmian zostało jednak wprowadzonych w programie klas ostatnich - VII oraz VIII: w ramach lektur obowiązkowych doszły fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca, a na liście lektur uzupełniających fragmenty "Pamięci i tożsamości" zamieniono na "Przekroczyć próg nadziei" Jana Pawła II. Natomiast z listy całkowicie wykreślono "Widzieć przez trzy dni" Heleny Keller.
Więcej na temat nowej listy lektur znajdziesz TUTAJ.
ROZWIĄŻ TAKŻE: