Radioaktywna pielucha wywołała alarm

i

Autor: PAWEŁ KICOWSKI Radioaktywna pielucha wywołała alarm

Radioaktywna chmura rutenu nad Europą. Rosja znalazła wytłumaczenie

2017-12-09 9:27

Ruten 106, który pojawił się nad Europą nie pochodził z zakładu Majak na Uralu, który zajmuje się przerobem materiałów radioaktywnych? Rosja znalazła inne wytłumaczenie tej sytuacji.

Radioaktywny ruten 106 nad Europą pojawił się pod koniec września 2017 roku. O radioaktywnym obłoku nad Europą świadczącym, że pod koniec września mogło dojść do wypadku w instalacji nuklearnej w Rosji lub Kazachstanie informował francuski państwowy instytut bezpieczeństwa radiologicznego IRSN, który odnotował w powietrzu atmosferycznym wysoki poziom rutenu 106. ISRN przypuszczał, że miejsce emisji znajdowało się między górami Uralu i rzeką Wołgą. Rosyjska służba meteorologiczna potwierdziła, że ekstramalnie wysokie stężenie tego izotopu powstało na terenie Federacji Rosyjskiej. Największą koncentrację odnotowano w Argayash, wiosce w regionie Czelabińska na południowym Uralu. Tam stężenie izotopu przekroczyło normę o 986 razy. Dlaczego ruten trafił do atmosfery? W pierwszej kolejności podejrzenia padły pod adresem zakładu Majak w pobliżu Czelabińska. Jednak badania międzynarodowej komisji wykazały, że zakład nie wytwarzał czystego rutenu, a pracownicy przedsiębiorstwa nie ucierpieli z powodu emisji.

Ruten nad Europą pochodził z satelity?

Na początku grudnia 2017 roku powołana do zbadania sprawy międzynarodowa komisja podała, że źródłem emisji rutenu mogło być spalanie w atmosferze sztucznego satelity lub jego fragmentu, na którym znajdował się izotop o wysokiej aktywności. Według rosyjskich naukowców tezę tę potwierdza fakt, że na przestrzeni między Uralem a Europą Wschodnią nie odnotowano podwyższonego poziomu napromieniowania.

Z drugiej jednak strony eksperci z Moskwy zwracają uwagę na to, że w raporcie międzynarodowej komisji znajduje się stwierdzenie "może".

- Ani Rosjanie, ani - o ile mi wiadomo Amerykanie, nie uruchamiali satelity z rutenem 106 na pokładzie. Tym bardziej nie znalazły się one w atmosferze. Ruten mógł zostać teoretycznie użyty do produkcji jakiegoś urządzenia, ale o tym byłoby wiadomo z góry. Uważam, że słowo może w konkluzjach komisji jest kluczowe - powiedział szef Szef Instytutu Polityki Kosmicznej Iwan Moisiejew, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Co to jest ruten?

Ruten 106 to promieniotwórczy izotop będący produktem rozszczepiania atomów w reaktorach jądrowych. Izotop ten w przyrodzie nie występuje. Ze względu na wynoszący ponad rok okres połowicznego rozpadu wykorzystywany jest w medycynie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają