Łukaszewicz poinformował także, że Ławrow i Sikorski będą też współprzewodniczyć posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Został on utworzony po oficjalnej wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Polsce w styczniu 2002 roku. Jego zadaniem jest uzgadnianie strategicznych aspektów dwustronnej współpracy. W jego pracach uczestniczą reprezentanci różnych resortów.
Na posiedzeniu omawiane są zazwyczaj kwestie dotyczące polityki międzynarodowej, w tym problemy relacji między Unią Europejską i Rosją, jak również problemy współpracy pomiędzy Polską i Rosją w poszczególnych dziedzinach, na przykład w sferze energetyki.
Rzecznik rosyjskiego MSZ powiedział, że jego zdaniem Komitet jest "pożytecznym forum". - Właśnie dlatego zaproponowaliśmy polskim partnerom, by w oparciu o wyniki obecnego posiedzenia przystąpić do uzgadniania wspólnego dokumentu, który określałby strategię dalszej budowy relacji między F ederacją Rosyjską i Polską na średnioterminową perspektywę - oznajmił rzecznik rosyjskiego MSZ.
Kilka dni temu szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zwrócił się do przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE Catherine Ashton, aby na szczycie UE - Rosja, który odbedzie się 21 grudnia, poruszyła ona kwestię sprowadzenia do Polski wraku prezydenckiego tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Sikorski na pytanie o reakcję Ashton na tę prośbę powiedział jedynie, że "wzięła ją sobie do serca". Nie wiadomo jednak czy zrealizuje ona prośbę polskiego ministra. Możliwe, że Sikorski sam ponownie podniesie tę kwestię podczas poniedziałkowego spotkania.
Czytaj wiecej: Catherine ASHTON nie pomoże sprowadzić WRAKU TUPOLEWA do Polski