Ponad 5 tys. chorych
Takich osób jak pani Dorota czy pan Maciej, o którym już pisaliśmy, jest dużo więcej, ok. 5 tys. w Polsce. Prawie każdy był w szoku, słysząc diagnozę, gdyż wcześniej rak nie dawał żadnych objawów, choć rozwijał się latami. Niektórzy mieli szczęście w tym nieszczęściu dostając się do programu lekowego czy organizując zbiórkę społeczną na zakup nowoczesnego, skutecznego leku. Tak właśnie było w przypadku pana Macieja. Dzięki wpłatom, głównie od lokalnej społeczności, mógł skorzystać z immunoterapii skojarzonej. Od tego czasu czuje się znakomicie, mógł wrócić do pracy konserwatora zabytków, a ostanie wyniki dają nadzieję na pokonanie raka.
Skojarzona immunoterapia powinna być standardem
Rak nerki jest oporny na działanie klasycznej chemioterapii, dlatego nie można jej uznawać za standard. Główną rolę w leczeniu odgrywa dziś interwencja chirurgiczna i leczenie systemowe. Dla bardzo licznej grupy pacjentów z pośrednim i złym rokowaniem jedyną szansą jest podwójna immunoterapia – niwolumab z ipilimumabem. To pierwsza zarejestrowana w Unii Europejskiej skojarzona terapia lekami immunokompetentnymi, przeznaczona dla chorych z rakiem nerki. Pozwala uzyskać o wiele większą korzyść zdrowotną niż aktualnie dostępne opcje terapeutyczne. Światowe i europejskie wytyczne ustanowiły ją standardem leczenia. Zastosowana w I linii leczenia daje nadzieję na wydłużenie czasu przeżycia przy jednoczesnym zachowaniu jego dobrej jakości.
Szansa dla każdego
- Nie może być tak, że pacjenci z rakiem nerki w trakcie planowania terapii urzędowo pozbawiani są refundowanego dostępu do skutecznego leczenia, takiego jak podwójna immunoterapia – mówi Joanna Konarzewska-Król, dyr. Fundacji Onkologicznej „Nadzieja”. – Nawet niewielkie opóźnienia we wprowadzaniu nowych terapii na listę refundacyjną to wielkie tragedie setek pacjentów. Każdy z tych pacjentów chce walczyć z rakiem w sposób skuteczny. Innowacyjne terapie dają im taką szansę.
- Dlatego, w imieniu swoim i pacjentów, prosimy Pana Ministra o włączenie podwójnej immunoterapii do refundacji. Podczas ubiegłorocznego spotkania z Ministrem Maciejem Miłkowskim dowiedzieliśmy się, że prace nad zmianami w programie lekowym i nad zwiększeniem dostępności do innowacyjnego leczenia powinny zostać zakończone do końca 1-ego kwartału tego roku. Liczymy, że tak się stanie.