O raku, a szczególnie o raku prostaty mówi się, że to cichy zabójca. Nie bez kozery. Ten rodzaj nowotworu rozwija się powoli, a jego objawy mogą pojawić się nawet po kilkunastu latach. Józef Oleksy walczył z tą paskudną chorobą od 2005 roku.
Zobacz: Józef Oleksy NIE ŻYJE. Oleksy zmarł po 8-letniej walce z rakiem prostaty. Miał 68 lat
Rak prostaty OBJAWY
Rak prostaty objawia się częstym oddawaniem moczu (także w nocy) i trudnościami temu towarzyszącymi: m.in. słabym lub przerywanym strumieniem i uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą występować:
- bóle w podbrzuszu,
- obecność krwi w spermie,
- krwiomocz,
- uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu,
- nietrzymanie moczu,
- zaburzenia wzwodu,
- bóle okolicy lędźwiowej oraz krocza,
- bóle oraz krwawienia z odbytu.
Rak prostaty BADANIE
Rak prostaty rozpoznaje się na podstawie badania pod mikroskopem wycinków pobranych z gruczołu krokowego, czyli biopsji. Do podstawowych badań należą również oznaczenie PSA i per rectum. To ostatnie przeprowadza się przez włożenie palca do odbytnicy.
Per rectum jest dobrą metodą pod warunkiem, że osoba badająca ma odpowiednie doświadczenie w zakresie interpretacji stwierdzonych odchyleń. Badanie jest skuteczne w rozpoznaniu raka gruczołu krokowego w 30-50% przypadków. Pozostały odstetek rozpoznawany jest właśnie dzięki biopsji i oznaczaniu PSA we krwi.
Zobacz też: RODZINA OLEKSEGO. Żona Maria, córka Julia i syn Michał. Kim są, co osiągnęli krewni byłego premiera Polski?
Rak prostaty LECZENIE
W przypadku raka ograniczonego do gruczołu krokowego, pacjentów można poddać leczeniu radykalnemu (całkowicie eliminującemu nowotwór). Do metod leczenia radykalnego należą:
- leczenie chirurgiczne - całkowite wycięcie prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi i węzłami chłonnymi miednicy,
- radykalne napromienianie stercza z pól zewnętrznych,
- radioterapia polegająca na wprowadzeniu radioizotopu do gruczołu krokowego.
W trudniejszej sytuacji są chorzy cierpiący na raka naciekającego poza prostatę oraz raka z przerzutami. Tego nowotworu nie można wyleczyć radykalnie. Stosuje się wtedy terapię hormonalną, chirurgiczne usunięcie jąder lub podawanie leków hamujących wytwarzanie testorenu przez jądra.
W grupie chorych, których rak był trudniejszy do wyleczenia, znalazł się Józef Oleksy. Nowotwór najpierw zaatakował jego prostatę, a potem kręgosłup. Były premier zmagał się z chorobą 9 lat. Zmarł w piątek 9 stycznia 2015 r.
Sprawdź: Józef Oleksy wyznał szczerze: MÓJ CZAS się SKOŃCZYŁ! Co teraz?!