Refundacja cewników hydrofilowych zwiększa bezpieczeństwo i komfort pacjentów

2021-11-07 10:08

Cewnikowanie to sposób opróżniania pęcherza moczowego, który wskutek uszkodzenia rdzenia kręgowego nie działa prawidłowo. Jest to tzw. pęcherz neurogenny, powodujący częściową lub całkowitą utratę kontroli nad trzymaniem i oddawaniem moczu. Refundowane do tej pory cewniki suche wymagały użycia dodatkowych substancji, a także zwiększały ryzyko urazów i infekcji układu moczowego. Teraz, dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Zdrowia, ma się to zmienić.

dziecko wózek

i

Autor: Shutterstock

Dzięki nowelizacji Rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie – od 1 grudnia 2021 r. do polskiego systemu refundacji wejdą nowoczesne i wygodniejsze w użyciu cewniki. Jednorazowe urologiczne cewniki hydrofilowe będą refundowane w 100 proc. dla dzieci oraz w 70 proc. dla dorosłych.

Cewniki hydrofilowe wreszcie refundowane

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 27 sierpnia 2001 r. finansowanie z NFZ obejmuje 3 rodzaje cewników:

  • hydrofilowe, gotowe do użycia,
  • hydrofilowe aktywowane wodą, wymagające dostępu do wody sterylnej,
  • niepowlekane (suche), wymagające użycia specjalnego żelu.

Cewniki hydrofilowe w przypadku dzieci do ukończenia 18 r.ż. są refundowane w 100 proc. a osoby dorosłe będą dopłacać 30 proc., ale i tak zapłacą kilkakrotnie mniej niż dotychczas. Refundacja jest zgodna ze standardami europejskimi i światowymi, a także z Ustawą o Wsparciu Kobiet w Ciąży i Rodzin „Za życiem”.

Wreszcie dołączyliśmy do krajów, które już dawno używają cewników hydrofilowych – mówi prezes Fundacji Spina, matka dziecka z rozszczepem kręgosłupa, Dominika Madaj-Solberg.

Dominika Madaj-Solberg

i

Autor: Materiały prasowe/ Materiały prasowe Prezes Fundacji Spina, matka dziecka z rozszczepem kręgosłupa, Dominika Madaj-Solberg.

Samocewnikowanie zalecane przez klinicystów

Cewnikowanie przerywane czyli tzw. samocewnikowanie jest standardem w Polsce i Europie. Zabieg wykonuje się 5-6 razy dziennie i dotyczy on m.in. osób po urazie rdzenia kręgowego, z chorobami neurodegeneracyjnymi jak stwardnienie rozsiane czy z rozszczepem kręgosłupa. Cewnikowanie wykonują zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Polsce ok. 2-2,5 tys. dzieci stosuje cewnikowanie przerywane.

Taniej i bezpieczniej

Dotychczasowa refundacja cewników hydrofilowych pozwalała zaledwie na 4 dni cewnikowania w miesiącu! Trudno mówić tu nawet o refundacji. Dzieci objęte Ustawą „Za życiem” miały do dyspozycji więcej cewników hydrofilowych, jednak wciąż wiązało się to z dopłatą ok. 300-400 zł miesięcznie. Pacjenci próbując obniżyć koszty leczenia, wybierają ryzykowne rozwiązania.

Cewniki suche wymagają użycia żelu sterylnego (nierefundowanego). Z tego powodu chorzy stosują żele nawilżające kilkakrotnie po otwarciu tubki, przez co traci on swoje właściwości i częściej dochodzi do infekcji dróg moczowych i powikłań. Niektórzy pacjenci wprowadzają cewnik na sucho, co z kolei prowadzi do urazów i uszkodzeń cewki moczowej – wyjaśnia dr Piotr Gastoł, Konsultant Krajowy w dziedzinie Urologii Dziecięcej. Nie bez powodu używanie jednorazowych cewników hydrofilowych jest zalecane przez EAU (European Association of Urology) i przez Polskie Towarzystwo Urologiczne (PTU). Wg badań amerykańskich i brytyjskich zastosowanie u pacjentów cewników hydrofilowych zmniejsza częstość zakażeń układu moczowego nawet o 20 proc.

Dr Piotr Gastoł

i

Autor: Materiały prasowe/ Materiały prasowe Dr Piotr Gastoł

SOS dla rozszczepu kręgosłupa

Najczęstszą przyczyną pęcherza neurogennego i konieczności cewnikowania jest rozszczep kręgosłupa. Przed pacjentami i ich rodzicami jest wiele wyzwań.

– Brak informacji i wsparcia dla przyszłych rodziców, w tym możliwości przeprowadzenia operacji prenatalnej, brak opieki skoordynowanej i trudności związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie w momencie wchodzenia pacjenta w okres dorosłości – wymienia Dominika Madaj-Solberg. – Aby zająć się chorym dzieckiem, często jeden z rodziców (najczęściej mama) rezygnuje z pracy po to, by stać się „osobistym menedżerem swojego dziecka” w kwestii wizyt, orzeczeń o niepełnosprawności, badań i dofinansowań. Z myślą o rodzicach spodziewających się dziecka z wadą wrodzoną (RK, wodogłowie) lub wychowujących je powstał program SOS dla RK. Jest on skierowany do  rodziców, którzy przytłoczeni diagnozą często nie wiedzą, od czego zacząć leczenie swojej pociechy. Dzięki temu rozwijanemu w całej Polsce projektowi rodzice i ich pociechy mogą uzyskać informacje i wsparcie psychologiczne.

Znaczenie refundacjiCewnikowanie wymaga higienicznych warunków i koordynacji ruchowej. Kilkumiesięczne i kilkuletnie dzieci są cewnikowane przez swoich opiekunów. Jednak dzieci w wieku szkolnym mogą je wykonywać same.

– Samocewnikowanie pozwala znakomicie usamodzielnić pacjenta, przywrócić go do życia w społeczności, zaktywizować społecznie i zawodowo – wyjaśnia dr Gastoł. Dzięki refundacji gotowych cewników pacjenci stają się jeszcze bardziej samodzielni. Dodatkowo jest to forma oszczędności i większego bezpieczeństwa pacjenta.

– Do tej pory część rodziców na co dzień wybierała trudniejsze w użyciu suche cewniki, w dodatku powodujące częstsze infekcje pęcherza. Jest to kwestia zarówno komfortu pacjenta, jak i jego zdrowia – wyjaśnia Dominika Madaj-Solberg.

– Możliwość zastosowania cewników hydrofilowych gotowych do użycia znacznie ułatwia samo cewnikowanie, skraca czas zabiegu i zmniejszenia ryzyko wystąpienia zakażenia dróg moczowych i urazów cewki moczowej. To wreszcie wyraz troski o jakość i tak niełatwego życia pacjentów – podsumowuje dr Gastoł.

Partnerem materiału jest Fundacja Spina

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki