Rehabilitacja indywidualna pociąga za sobą wysokie koszty. Lepiej poszukać grupy, która ćwiczy pod nadzorem doświadczonych fizjoterapeutów i z ich pomocą. W grupie ćwiczy się raźniej i zyskuje większą motywację.
Szukaj specjalistów
Warto znaleźć taką placówkę, która specjalizuje się w opiece nad seniorami. Warto wiedzieć, że choć np. wykonanie masażu limfatycznego lub relaksacyjnego możliwe jest po każdych zajęciach fitness, to już realizacja tej usługi u pacjenta w wieku 85 lat, który uczęszcza na zabiegi z wykorzystaniem metod neurofizjologicznych, jak PNF, NDT- BOBATH przeprowadzi nie każdy trener.
Specjaliści przeprowadzą szczegółowy wywiad, zaproponują zabiegi lecznicze, a także innego rodzaju wsparcie czy rozwiązanie. Przy niektórych schorzeniach dobre efekty przyniesie kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, w innych będzie potrzebna rehabilitacja z wykorzystaniem urządzeń specjalistycznych i zabiegów dobranych odpowiednio do rodzaju schorzenia.
Psycholog wesprze
Rehabilitacja jest niezastąpiona w procesie powrotu do zdrowia po urazach, kontuzjach i udarach, a nawet w ciężkich schorzeniach, jak choroba Alzheimera. Wsparcie w wysiłku - czego nie praktykują jeszcze wszystkie placówki i ośrodki rehabilitacji - stanowi często psycholog. Można skorzystać z niego jednorazowo w postaci sesji lub cyklu spotkań. Jest to zwłaszcza cenne, gdy rehabilitacja nie przynosi pożądanych rezultatów, gdy zmagamy się z brakiem poczucia pewności, obawą o zdrowie albo walczymy z chorobą i nie ma dla nas dobrych rokowań. Wielu pacjentów w podeszłym wieku ma depresję i nie chce ćwiczyć - wówczas wsparcie psychologa to właściwie podstawa do skutecznej rehabilitacji.
Opłacając rehabilitację, sprawdźmy także bazę - czy placówka dysponuje odpowiednią salą do ćwiczeń i nowoczesnym sprzętem.