Odnawiamy kaloryfer

i

Autor: ARCHIWUM

Ręka na pulsie

2016-09-26 15:54

Energetyka Cieplna Opolszczyzny wyda w tym roku niemal 40 milionów złotych na remonty i inwestycje. Spółka, której zyski rosną z roku na rok, ma własną receptę powodzenia na rynku ciepłowniczym i skutecznie konkuruje na nim z największymi koncernami - rozwijając się i... obniżając ceny usług.

- Od wielu lat analizujemy rynek i staramy się nie tylko reagować na jego oczekiwania, ale też wyprzedzać wiele zjawisk - zapewnia prezes ECO Wiesław Chmielowicz. Można powiedzieć, że stosujemy nie tylko strategię właściwych diagnoz, ale też profilaktykę, która uprzedza ewentualne niekorzystne zdarzenia. Dlatego w porę modernizujemy nasze urządzenia, infrastrukturę wytwórczą i przesyłową, przy równoczesnym inwestowaniu w rozwój nowych technologii. Jednym zdaniem – trzymamy rękę na pulsie.

Jak pokazują rosnące z roku na rok wyniki ECO oraz jedne z najlepszych w branży wskaźniki eksploatacyjne (spadek ilości awarii, ograniczenie strat przesyłowych, podniesienie sprawności wytwarzania ciepła w systemach ciepłowniczych spółki) - trafna polityka inwestycyjna, daje wymierny efekt. Spółka corocznie tworzy plan inwestycyjno-remontowy obejmujący długą listę zadań. W tym roku jest ich 235, wycenionych na blisko 40 milionów złotych. Tylko w Opolu na 158 zadań ECO wyda 21,8 mln. Większość tego budżetu dedykowana jest modernizacjom i remontom, ale nie zabraknie również działań na rzecz poszerzenia listy klientów usług ECO. Będą budowane kolejne węzły, sieci ciepłownicze i przyłącza. Aż 75 proc. nowych podłączeń dotyczy Opola, w którym Grupa ECO ma swoją siedzibę.

Wokół priorytetów

Strategia symbiozy działań inwestycyjno-remontowych z innowacjami corocznie wyznacza zadania pierwszoplanowe. W latach ubiegłych były to m.in. inwestycje w układy odpylania, dzięki którym emisję zanieczyszczeń dostosowano do nowych norm prawnych i wymogów środowiskowych. Tegorocznym priorytetem jest m.in. modernizacja ładowarko-zwałowarki oraz wywrotnicy wagonowej wraz z wózkami wygarniającymi. Fachowe nazewnictwo dotyczy urządzeń niezbędnych do poprawnej pracy systemu nawęglania, a co za tym idzie - poprawy niezawodności wytwarzania i przesyłu ciepła systemowego. Wspomniane urządzenia służą spółce od lat 80. i choć należą do weteranów parku maszynowego ECO, to ich kompleksowa rewitalizacja pozwoli na dalsze, niezawodne ćwierć wieku eksploatacji. Bez wydatków na zakupy.

Ciągle ważną pozycję w budżecie wydatków zajmuje program likwidacji niskiej emisji "Kawka". Tylko w Opolu ECO realizuje 21 zadań na rzecz czystego powietrza, eliminując w tym roku przestarzałe piece węglowe i zastępując je instalacjami umożliwiającymi korzystanie z ciepła systemowego. Korzyści dla klientów i dla miasta są ewidentne: nowe rozwiązania nie tylko sprzyjają środowisku i likwidują uciążliwości związane z lokalnymi źródłami ciepła, ale gwarantują pewność i bezpieczeństwo dostaw.

Nie tylko "Zaodrze"

Inwestycje związane z niedawnym porozumieniem z Opolską Spółdzielnią Mieszkaniową "Przyszłość" na dostawę systemowego ciepła i ciepłej wody, to zaledwie część aktywności ECO na Zaodrzu. Trwa przebudowa sieci w rejonie ulic Spychalskiego, Krapkowickiej, Chmielowickiej i Gospodarczej, gdzie powstaje nowa sieć preizolowana - zmniejszająca straty ciepła i zapewniająca komfort i bezpieczeństwo dostaw. Budowana po sąsiedzku nowa przepompownia wody sieciowej pozwoli na korzystanie z usług ECO kolejnych klientów.

Opolskie Zaodrze jest adresem jeszcze jednej ważnej iwestycji: budowy nowej sieci ciepłowniczej towarzyszącej modernizacji przeprawy przez Odrę w centrum miasta. Nowa sieć, podwieszona pod kładką pieszo-rowerową, jest konsekwencją decyzji władz Opola, które decydując się na remont przeprawy przez Odrę zdecydowało o powiększeniu zakresu zadania o inwestycje obejmujące modernizację wszystkich magistral prowadzonych przez rzekę na tym właśnie moście. Warto dodać, że dla ECO to już druga w tym roku inwestycja związana z ciepłociągiem prowadzonym przez rzekę. Poprzednia zrealizowana została w Krapkowicach i zastąpiła sieć biegnącą pod dnem Odry, która coraz częściej ulegała zawilgoceniu, niosąc ryzyko awarii.

Spółka nie zapomina o części Opola po drugiej strony Odry. Na największym opolskim osiedlu mieszkaniowym - im. Armii Krajowej - trwa likwidacja węzła grupowego, który zastąpi wygodniejsze rozwiązanie, czyli indywidualne węzły cieplne. Tu także powstają nowe sieci preizolowane oraz przyłącza dedykowane budynkom. 21 z nich czeka znaczny ciepłowniczy skok cywilizacyjny. Na osiedlu pojawią się automatyczne układy sterownicze i nowoczesne rozwiązania technologiczne usprawniające korzystanie z usług ECO oraz gwarantujące ich niezawodność.

Strategia obniża ceny

Modernizacje, inwestycje i poszukiwanie innowacji przekłada się bezpośrednio na korzyść klientów. Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował wniosek ECO i od 1 sierpnia br. wszyscy korzystający z usług spółki płacą za ciepło średnio 2,11 proc. mniej niż dotychczas. To już druga obniżka w tym roku. Odczują ją przede wszystkim mieszkańcy Opola, w portfelach których zostanie 2,35 proc. oszczędności wynikających z mniejszych rachunków za ciepło. Biorąc pod uwagę również poprzednią obniżkę cen ze stycznia 2016 roku, mieszkańcy Opola uzyskają łącznie w 2016 roku ponad 3% oszczędności. W skali całego obszaru działalności firmy spadek cen wyniósł średnio 2,79%.

- Druga w tym roku obniżka cen ciepła jest odpowiedzią na weryfikację atrakcyjności cenowej naszego produktu. Monitorujemy rynek, śledzimy i analizujemy trendy cenowe nośników energii. Chcemy, żeby nasze ciepło było konkurencyjne i atrakcyjne względem innych sposobów ogrzewania – mówi Wiesław Chmielowicz, prezes ECO SA.

Spójność prowadzonej w ECO polityki techniczno – inwestycyjnej znajduje potwierdzenie w najnowszym opublikowanym niedawno raporcie Urzędu Regulacji Energetyki „Energetyka cieplna w liczbach – 2015", prezentującym średnie ceny sprzedaży ciepła z systemów ciepłowniczych. Najwyższa cena ciepła wynosi ciepła 64,89zł/GJ. Opolszczyzna ze średnią ceną 59,85 zł/GJ plasuje się na 11 pozycji.
Z punktu widzenia klienta najistotniejszy jest jednak koszt ogrzania 1 m2 powierzchni mieszkania, który w Opolu w największych spółdzielniach mieszkaniowych wynosi 1,77 zł/m2 przy średnim koszcie 3,98 zł/m2 w kraju (wg danych GUS za 2015r.).

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają