Rekompensata od państwa

2010-06-18 4:00

Jeśli poniosłeś straty, ponieważ z winy urzędników za późno dowiedziałeś się o nadciągającej fali powodziowej, możesz zażądać odszkodowania od państwa.

Pozew przeciwko Skarbowi Państwa składasz w sądzie rejonowym lub okręgowym - w zależności od wysokości żądania. Jeżeli domagasz się odszkodowania nieprzekraczającego 75 tysięcy złotych, to wówczas sprawę w pierwszej instancji rozpoznaje sąd rejonowy. Gdy żądasz wyższego odszkodowania, od razu zgłaszasz się do sądu okręgowego. W pozwie zawsze musisz określić wysokość odszkodowania oraz podać czas, za jaki domagasz się odsetek (dlatego wcześniej powinieneś choćby w przybliżeniu oszacować wysokość strat). Na co możesz liczyć? Na pewno nie dostaniesz odszkodowania za zalane nieruchomości np. dom czy mieszkanie. Możesz domagać się tylko rekompensaty za utracony z powodu powodzi majątek ruchomy, np. zwierzęta, sprzęt RTV lub AGD, meble itp.

Z winy urzędników

Żeby dostać odszkodowanie, musisz jednak spełnić podstawowy warunek - udowodnić w sądzie, że to właśnie wskutek zaniedbań urzędników doszło do szkody. Musisz dowieść, że straciłeś swój dobytek, ponieważ urzędnicy albo w ogóle cię nie ostrzegli, albo zbyt późno poinformowali o nadchodzącej fali powodziowej. A gdybyś o tym wiedział w porę, zdążyłbyś uratować swoje mienie. Na potwierdzenie tego faktu możesz przedstawić dowód w postaci zeznań świadków. Najważniejsze co musisz zrobić, żeby dostać pieniądze za szkodę, to udowodnić, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy stratami, które poniosłeś, a działaniem urzędników państwowych. Składając pozew, powinieneś uzasadnić i udokumentować wysokość swoich żądań. Ponieważ wszystkie dokumenty straciłeś w powodzi, nie możesz przedstawić żadnych rachunków ani faktur potwierdzających zakup określonych rzeczy czy wielkość twego majątku ruchomego. Możesz jednak wymienić, jaki dobytek i jakie zwierzęta zginęły podczas powodzi oraz określić ich wartość. Sąd, orzekając o wysokości odszkodowania, prawdopodobnie oszacuje szkody na podstawie wartości rynkowej (aktualnej na danym terenie) utraconego dobytku.

Zwonienie z kosztów

Jeśli nie stać cię na opłacenie kosztów sądowych, do pozwu powinieneś dołączyć prośbę o zwolnienie z kosztów (konieczne będzie oświadczenie o twoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania). Jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej, możesz także starać się o przyznanie ci adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają