Rodzice, których dzieci są już w przedszkolu mają szczęście i sporo formalności z głowy. W takim przypadku wystarczy tylko złożyć deklarację kontynuowania wychowania przedszkolnego u dyrekcji danej placówki. Taki dokument można uzyskać na miejscu i należy go złożyć najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji. Jeśli jednak chcecie przenieść dziecko z jednego przedszkola do innego, to musicie wziąć w niej udział.
Dziecko może zacząć chodzić do przedszkola w wieku 2,5 lat. Uczęszczanie do tej placówki staje się obowiązkowe dopiero dla dzieci w wieku 6 lat, więc dla wszystkich 6-latków urząd miasta lub gminy ma obowiązek zapewnić miejsce. Od września 2017 z kolei każde dziecko od 3 lat ma mieć zagwarantowane miejsce w publicznym przedszkolu w swoim rejonie zamieszkania, a jeśli odległość będzie większa, istnieje szansa, że gmina będzie musiała zapłacić rodzicom za dojazdy. Jeżeli w publicznych placówkach zabraknie miejsca dla dzieci, to gmina będzie zmuszona dofinansowywać przedszkola niepubliczne, by zapewnić miejsce dla wszystkich dzieci.
Dokładne terminy zapisów widnieja na stronach internetowych wszystkich urzędów miast i gmin. W wielu z nich daty są od siebie zupełnie różne - to efekt reformy edukacji. Oto przykładowy harmonogram zapisów do przedszkoli w Warszawie.
Zapisów do przedszkoli można dokonywać przez internet. Wystarczy zarejestrować się na platformie, wypełnić elektroniczny formularz i wybrać przedszkola z listy dostępnych w waszej okolicy. Można wybrać maksymalnie trzy placówki - jako pierwsze należy wybrać to, na którym najbardziej wam zależy. Potem trzeba kliknąć "zakończ" i wydrukować formularz, a następnie zanieść go do pierwszej wybranej placówki. W różnych miastach odbywa się to na inne sposoby, wówczas należy postępować zgodnie ze wskazówkami, jakie sugeruje platforma rekrutacyjna.
Pamiętać należy o tym, że w tej walce o miejca w placówkach dzieci z rodzin wielodzietnych; dzieci niepełnosprawne; dzieci, których rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością; dzieci, które wychowywane są tylko przez jednego z rodziców; dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej. Osoby, których do dotyczy do wniosku muszą dołączyć także potwierdzenie takiego stanu rzeczy.