Matura

i

Autor: Piotr Gajek

Rekrutacja do TECHNIKUM. ZASADY, terminarz, dokumenty, PORADNIK, PRZEWODNIK KROK PO KROKU

2014-04-09 5:30

Wkrótce w życiu każdego ucznia 3 klasy gimnazjum zacznie się nowy etap – nauka w szkole ponadgimnazjalnej. Jeśli wybierzesz kształcenie się w szkole technicznej będzie on trwał cztery lata. Ten krótki poradnik pomoże Ci przebrnąć przez wybór  i rekrutacje to technikum.

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH PIERWSZEGO WYBORU

Dokumenty do szkół ponad gimnazjalnych w całej Polsce można składać od 12 maja.

Terminy rekrutacji kandydatów na rok szkolny 2014/2015 do oddziałów klasy pierwszej szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży: liceum ogólnokształcącego, zasadniczej szkoły zawodowej, technikum:

Od 27 czerwca od godz. 11 00 do 30 czerwca do godz. 16 00 kandydaci mogą składać dokumenty. Należy pamiętać, że nie mogą oni wybrać więcej niż trzech szkół (chyba, że organ prowadzący dopuści możliwość składania wniosku do więcej niż trzech wybranych szkół)

Szkolne komisje rekrutacyjne prowadzą postępowanie rekrutacyjne od 1 lipca od godz. 9 00 do 3 lipca do godz. 15 00. Należy pamiętać, że rekrutacje prowadzone są według kryteriów ustalonych przez szkołę.

Do 3 lipca do godz. 16 00 szkolne komisje rekrutacyjne ogłaszają listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów klasy pierwszej i kandydatów niezakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów klasy pierwszej zawierające imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej. Wykaz ten zawiera również informację o najniższej liczbie punktów, która uprawnia do przyjęcia.

Od 4 lipca do 7 lipca kandydaci umieszczeni na listach kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia do wybranej szkoły powinni złożyć oświadczenia potwierdzające wolę podjęcia nauki w danej szkole oraz oryginał świadectwa i oryginał zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

Zobacz też: REKRUTACJADO LICEUM, TECHNIKUM, ZAWODÓWKI: PRZELICZANIE PUNKTÓW

UWAGA: O tym jakie dokumenty składają kandydaci decydują szkoły. Poniżej zamieszamy listę niezbędnych dokumentów wymaganych przez wszystkie szkoły.

-oryginały lub kopie (poświadczone za zgodność z oryginałem przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył) świadectwa ukończenia gimnazjum,

- oryginały lub kopie (poświadczone za zgodność z oryginałem przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył) zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum,

- inne dokumenty wskazane przez organ prowadzący, z wyjątkiem zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie.

Wszyscy kandydaci muszą pamiętać o tym, aby słożyc dokumenty w szkołach w których mają złożone wnioski. W miastach, w których funkcjonuje elektroniczne wspomaganie rekrutacji, a kandydat wybrał trzy szkoły w jednym mieście, może złożyć jedną kopię świadectwa i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu tylko w szkole pierwszego wyboru.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki