Chcesz przeżyć kosmiczną przygodę w ciepłą majową noc? Już niebawem będzie znakomita okazja na fantastyczne obserwacje deszczu meteorów! W nocy z 5 na 6 maja, czyli z czwartku na piątek, nad naszymi głowami pojawi się rój meteorów eta Akwarydy. Warto podnieść głowę i spojrzeć w niebo, bo jeśli tylko pogoda dopisze, czeka nas tak zwane maksimum meteorów z roju eta Akwarydów. Co to oznacza? Dla obserwatora może to być niezwykłe widowisko! Bo jak podaje American Meteor Society, na półkuli północnej, a zatem również w Polsce, w ciągu zaledwie jednej godziny będziemy mogli obserwować około 10-30 przelatujących "spadających gwiazd", jak mówi się potocznie na rój meteorów.
Eta Akwarydy nad Polską. O której godzinie?
Eta Akwarydy, czyli gwiazdy Eta Aquarii w gwiazdozbiorze Wodnika, są widoczne w Polsce już od 19 kwietnia aż do 28 maja. Jednak właśnie w nocy z 5 na 6 maja będziemy mieć do czynienia z maksimum meteorów z roju eta Akwarydów, czyli to wtedy szanse na ciekawe obserwacje są największe. Oczywiście "spadające gwiazdy" można zauważyć już po zmroku, ale około godziny drugiej w nocy z 5 na 6 maja 2022 roku ma być ich najwięcej - i to pędzących z prędkością około 66 kilometrów na sekundę!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Meteoryty w Polsce: Na Polskę też spadały METEORYTY. Gdzie, ile razy, kiedy - zobacz!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tajemniczy meteor nad Polską. Zobacz WIDEO
Pogoda w noc spadających gwiazd
Czy pogoda umożliwi nam podziwianie deszczu meteorów? Prognozy są niestety niepewne. Nadchodząca noc z 5 na 6 maja może przynieść zachmurzenie i deszcz, zwłaszcza na zachodzie kraju. Jednak mamy też duże szanse na bezchmurną pogodę i dobre obserwacje Akwarydów.
Zaćmienie Księżyca w Polsce. Kiedy będzie widoczne?
Akwarydy to nie jedyna atrakcja, która czeka w maju 2022 roku na miłośników podziwiania nocnego nieba. 16 maja nad ranem Polacy będą mogli obserwować fascynujące zjawisko, jakim jest zaćmienie Księżyca, zwane też "krwawym Księżycem". Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się wtedy w jednej linii, a w momencie maksymalnego zasłonięcia Srebrnego Globu przybierze on z punktu widzenia obserwatora charakterystyczną, czerwoną barwę. Do obserwacji nie potrzeba żadnej aparatury! Niestety, w Polsce nie zobaczymy całkowitego zaćmienia Księżyca, a jedynie zaćmienie częściowe, ale i tak warto spojrzeć w niebo około godziny 4:30 nad ranem.